Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

 

 

Zmiznú z ulíc bezdomovci, keď im zoberieme lavičky?

[04. 08. 2015]

Mestá využívajú lavičky na to, aby obmedzili počet bezdomovcov v uliciach. Niekde ich odpília, niekde rozdelia operadlom, v Pezinku dokonca vyhradili časť lavičiek pre ľudí a časť pre ľudí bez domova.

Aj obyčajná lavička sa môže stať symbolom. Pred dvomi rokmi správa o ôsmich lavičkách v Hnúšti od talianskeho návrhára Antonia Citteria, každá za asi osemtisíc eur, ilustrovala, ako slovenské mestá rozhadzujú eurofondy na zbytočnosti.

Toto leto zasa dvadsaťdva lavičiek v centre Bratislavy, ktoré sa magistrát rozhodol rozdeliť stredovými opierkami, aby sa na nich nedalo spávať, oživilo debatu, čo robiť s ľuďmi bez domova.

Mesto sa rozhodlo pripevniť operadlá na lavičky v historickom centre, na nábreží Dunaja a pri hradbách Bratislavského hradu, teda na miestach, kadiaľ prechádza veľa turistov. "Viedli nás k tomu výhrady Bratislavčanov sťažujúcich sa na obsadzovanie lavičiek neprispôsobivými občanmi, ktorí na nich prespávajú," vysvetľoval to primátor Ivo Nesrovnal.

Magistrát na svojom webe zorganizoval aj anketu, kde môžu Bratislavčania hlasovať, či sa im nápad vedenia mesta páči. Zo 720 odpovedí bolo v piatok viac ako päť stoviek odmietavých. "Nie je to vhodné riešenie," reagovala na stránke väčšina odpovedajúcich.


Toto je lavička pre bezdomovca

V piatok predpoludním skupinka štyridsiatich ľudí bez domova kráča lesoparkom na bratislavskej Železnej studničke. Ovešaní igelitkami a debničkami so špekáčikmi, s horčicou a chlebom hľadajú miesto, kde budú opekať. Zobrali ich sem pracovníci a dobrovoľníci občianskeho združenia Vagus, ktorí im už roky pomáhajú nielen vyplniť voľný čas, ale aj nájsť si prácu či nové bývanie.

Nové lavičky s opierkami považujú za nezmysel, no neskúmajú, prečo to magistrát spravil. Tí, čo na lavičkách prespávajú, hovoria jasne – keď sa nebude spať na jednom mieste, presunieme sa vedľa. Aj tak väčšina z nich kočuje. "Raz sme na Draždiaku, raz na Kuchajde, inokedy v centre. Kým neprší, tak je dobre," hovorí Jiří.

Ďalší z bezdomovcov Roman je na ulici štyri roky a je rád, že mu zostalo ešte auto, a tak s kamarátom prespáva v ňom. Keby spali na lavičke, musia rátať s tým, že ich niekto môže okradnúť. "Deväťkrát mi už zobrali veci," vraví jeho parťák Milan.

Dizajnér Michal Staško nedávno navrhoval lavičky pre bratislavské nábrežie, no jeho koncept lavičky pripomínajúcej plachetnicu si mesto nevybralo. Stredové operadlá na bratislavských lavičkách považuje za rýchle a lacné riešenie.

Pripúšťa, že na základe zadania mesta by dizajnéri a architekti dokázali navrhnúť estetické lavičky, ktoré by boli zároveň pohodlné a neumožňovali tam spánok, no pri navrhovaní lavičiek by sa malo predovšetkým myslieť na tých, ktorí ich budú využívať častejšie. "Riešiť spánok bezdomovcov je až trochu scestné, lavička by mala byť v prvom rade navrhnutá tak, aby si na nej ľudia dobre posedeli."

Podobný nápad ako v Bratislave mali aj v iných mestách. V Trnave osádzali lavičky so stredovými operadlami napríklad v hernom areáli na Beethovenovej ulici. "Zavádzanie lavičiek so stredovými opierkami má zabrániť negatívnemu javu ležania a zabratia celej lavičky jedným človekom, nejde však o celoplošný zámer," povedal hovorca mesta Pavol Tomašovič.

V bratislavskej časti Vrakuňa miestny úrad sedem lavičiek odstránil úplne. Žiadali to miestni obyvatelia. Aj keď vedenie miestnej radnice priznáva, že po zmiznutí lavičiek nezmiznú automaticky aj bezdomovci, starosta Martin Kuruc si za rozhodnutím stojí. Mnohí z nich totiž podľa neho dlhodobo odmietajú akúkoľvek pomoc či možnosť náhradného ubytovania a na uliciach robili hluk.

"Slušní ľudia si priali odstrániť lavičky, lebo už nevládali ráno vstávať do práce nevyspatí. Žiaľ, je to jednoducho tak."

V Pezinku išli pred dvoma rokmi ešte ďalej a dve lavičky v predzámockom parku označili nápisom "pre bezdomovcov". Od tohto kroku si sľubovali, že ľudia bez domova sa budú vyhýbať ostatným lavičkám, kam si sadali mamičky s deťmi či dôchodcovia. "Nechcem ich diskriminovať, len docieliť, aby si nesadali medzi ľudí," obhajoval nápad primátor Pezinka Oliver Solga.
Pod kobercom špinu nevidieť

Sergej Kára z občianskeho združenia Vagus, ktoré má v Bratislave nízkoprahové denné centrum pre ľudí bez domova, vidí za pílením lavičiek a stredovými opierkami nezáujem o príčinu problémov a len riešenie následkov.

"Ak by sa dali operadlá aj na všetky lavičky v Bratislave, ľudia z ulice nezmiznú, len budú spať na kartóne na zemi," tvrdí. "Už preto, že kapacita nocľahární v meste je taká, aká je." Odhady hovoria, že v Bratislave, kam sa sťahujú bezdomovci z celého Slovenska, žije na ulici asi 4-tisíc ľudí. Nocľahárne dokážu prijať len pár stoviek.

Väčšinu z nich v centre nevidieť. Na lavičkách v lokalitách, kam smerujú turisti, podľa Káru prespáva maximálne pár desiatokbezdomovcov. "Snažiť sa o to, aby v centre nebol nikto, kto by mohol vyzerať ako človek bez domova, je nereálne očakávanie," hovorí Kára. "Druhá vec je, ako počet ľudí znižovať."

Mesto by podľa neho malo mať dostatočný počet zariadení, ktoré budú ľuďom bez domova poskytovať nielen nocľah, ale budú sa ich aj snažiť vrátiť do spoločnosti. "Ak spravíme len to, že keď máme špinu na podlahe, akurát ju kopneme pod koberec, nič nevyriešime. Špina tam bude stále, len ju nebude vidno."

Na debatu o lavičkách reagoval na svojom blogu aj mediátor a odborník na riešenie sociálnych konfliktov Dušan Ondrušek. Podobne ako Kára píše, že bezdomovci nie sú ako holuby. Nezmiznú, ak ich odplašíme. Pre Denník N dodáva, že ak chceme, aby verejný priestor patril úplne všetkým, čo nás odlišuje od autoritatívnych štátov, budeme v ňom musieť strpieť i ľudí na okraji spoločnosti.

Riešením je pomocou sociálnych programov skúsiť ich začleniť do spoločnosti. Podľa Ondrušeka to zatiaľ nerobíme, lebo výsledky takejto politiky nevidieť hneď. Ulicu bez lavičiek s bezdomovcami áno.

Železnice chcú právo ľudí vykázať

Bratislavský magistrát, ktorý teraz inštaluje stredové opierky, musel ešte pred pár mesiacmi upravovať svoj rozpočet, lebo v pôvodnom návrhu z roka na rok radikálne znížil príspevok na sociálne služby pre bezdomovcov. Hrozilo zatvorenie Domca, jedného z mála zariadení, kde sa ľuďom bez domova snažia nájsť bývanie a prácu. Mesto má povinnosť financovať takúto službu zo zákona.

Primátor Nesrovnal to vysvetľoval rozhodnutím bývalého vedenia mesta. "Ľudia bez domova nie sú mestu ľahostajní, preto sa hlavné mesto snaží pomáhať, ako sa dá," vraví Nesrovnalova hovorkyňa Ivana Skokanová. Finančne prispievajú niekoľkým neziskovkám, niektorým z nich prenajímajú priestory za symbolickú cenu. Po novom dokonca chystajú stratégiu, ako s ľuďmi bez domova pracovať. "Nesmieme zabúdať na ľudí bez domova, ale nemôžeme zabúdať ani na ostatných obyvateľov Bratislavy," dodáva Skokanová.

Pred piatimi rokmi odstraňovali lavičky z niektorých svojich staníc aj Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), žiadali ich o to aj samosprávy. V Považskej Bystrici lavičky pred rokom na stanicu vrátili, aj keď v menšom počte. "Odstránenie lavičiek spôsobilo, že sa bezdomovci vo vestibule stanice nezdržovali, respektíve vo výrazne menšom počte," tvrdí Dana Detersová z odboru komunikácie ŽSR.

Železnice majú s bezdomovcami problémy dlhé roky. "Priestory železničných staníc sú verejným priestranstvom," vysvetľuje Detersová. "Pobyt každej osoby vo vestibule, ktorá nepácha trestnú činnosť, bez ohľadu na to, či cestuje alebo nie, nie je časovo obmedzený. Ak bezdomovcov nepristihneme pri priestupku, nie je možné ich vykázať z haly, a ak aj, nemajú peniaze na zaplatenie pokuty. Tento stav v nich len umocňuje pocit, že si môžu beztrestne robiť, čo sa im zapáči."

Štátna firma chce preto do nového zákona o železnici presadiť vetu, ktorá by jej umožňovala vykázať z obvodu trate ľudí, ktorí "svojím konaním porušujú zákon, poškodzujú majetok, znečisťujú priestory v obvode trate, obťažujú iné osoby mimoriadne znečisteným odevom alebo im môžu byť z iných dôvodov na ťarchu."

Kým sa zákon prijme, chcú podobne ako v niektorých mestách meniť na staniciach lavičky za nové so stredovou opierkou. S výmenou už začali v Čadci.

Zmiznú z ulíc bezdomovci, keď im zoberieme lavičky?
Autor: Dušan Mikušovič
Zaradenie:
Strana:
Datum: 2015-07-31
Zdroj: dennikn.sk
Nadpis: Zmiznú z ulíc bezdomovci, keď im zoberieme lavičky?
Text:

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics