Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

 

 

Nedostatky práce samospráv s ľuďmi bez domova

[14. 08. 2015]

Ctibor Michalka, moderátor: "Časť Bratislavčanov pohoršila nedávna snaha magistrátu vytlačiť spiacich bezdomovcovzo stanice či z centra mesta a to tak, že lavičky predelilo mesto priečkou. Bezdomovci síce často prešli mestu cez rozum. Priečku využili ako opierku hlavy a nohy si položili na susedný kvetináč. Aktivisti však v tejto súvislosti upozorňujú na systémové nedostatky práce samospráv s ľuďmi bez domova."

Marián Kukelka, redaktor: "Aktivisti vravia, že samospráva by mala viac začať pracovať s touto skupinou občanov. Hlavné mesto reaguje, že tak robí. Hovorkyňa mesta Ivana Skokanová."

Ivana Skokanová, hovorkyňa Bratislavy: "Aj v tomto roku hlavné mesto vyhlásilo výzvu na poskytovanie finančného príspevku na podporu projektov subjektov, pracujúcich s ľuďmi bez domova a mesto to týmto spôsobom prerozdelilo až päťdesiattisíc eur."

Marián Kukelka: "Celkovo má Bratislava tento rok na prácu s ľuďmi bez domova vyčlenených stodvadsaťšesťtisíc eur. To je podľa Sergeja Káru zo združenia Vagus žalostne málo."

Sergej Kára, združenie Vagus: "Stačí si pozrieť nejaký rozpočet z domova dôchodcov pre možno štyridsať seniorov, ktorý sa absolútne bezproblémovo vyšplhá na sumu, ktorú mesto Bratislava investuje do problematiky ľudí bez domova, ktorých tu máme štyritisíc."

Marián Kukelka: "V Žiline evidujú mnohonásobne menej bezdomovcov, približne štyridsať. Viac hovorca mesta Pavel Čorba."

Pavel Čorba, hovorca Žiliny: "Ročne dávame tridsaťtisíc eur na to, aby fungovala nocľaháreň, bol k dispozícii aj personál pre denné zamestnanie pre ľudí bez domova, žiaľ, na území mesta sa s takouto službou zo strany bezdomovcovnestretávame so záujmom."

Marián Kukelka: "V Banskej Bystrici na odhadovaný počet dvesto ľudí bez prístrešia išlo z mestskej kasy necelých tritisíc eur. Podľa samosprávy v Trenčíne je práca s ľuďmi bez domova veľmi zložitá. Hovorkyňa Erika Ságová."

Erika Ságová, hovorkyňa Trenčína: "Náklady na prevádzku nocľahárne dosahujú v ostatných rokoch necelých dvadsaťpäťtisíc eur. Stáva sa, že niektorí bezdomovci pomáhajú pri čistení mesta. Ak nebudú chcieť niečo zmeniť oni sami, tak podľa nášho názoru je takmer neriešiteľná."

Marián Kukelka: "Podľa ľudí, ktorí s bezdomovcami pracujú, ale nie je pravdou, že by nechceli zmeniť svoj osud. Opäť Sergej Kára z Vagusu."

Sergej Kára: "Tvrdiť, že pomoc nechcú, je podľa mňa veľmi krátkozraké, preto sú tu sociálni pracovníci, čo je z nášho pohľadu alfa a omega úspechu práce s ľuďmi bez domova."

Marián Kukelka: "Viacerí bezdomovci v Bratislave pomáhajú ľuďom s batožinou na stanici alebo pracujú ako čašníci."


Nedostatky práce samospráv s ľuďmi bez domova
Autor: Marián Kukelka
Zaradenie: z domova
Strana:
Datum: 2015-08-13
Zdroj: Rádio Regina BA, 12:00
Nadpis: Nedostatky práce samospráv s ľuďmi bez domova
Text:

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics