Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

 

 

Postavil dom za 185 eur. A už má prvého nájomníka

[18. 08. 2015]

Sochár Pavel Karous navrhol a zmontoval s kolegami malý pojazdný domček. Stavba z drevených paliet, polystyrénu, stavebnej peny a hliníkových plechoviek od piva vyšla v prepočte na 185 eur. Úsporné obydlie stojí na prívesnom vozíku a jeho stavba trvala týždeň, píše portál iDnes.cz.

Minimalistická mobilná nocľaháreň s malým okienkom je určená pre človeka bez domova a od začiatku augusta 2015 stojí na Šmukýřce v Prahe 5. Originálne prístrešia je dobrým riešením pre bezdomovcov, ktorí by vďaka streche nad hlavou boli v bezpečí a chránení pred nepriaznivým počasím.

Domček s jedným lôžkom ponúka rýchly a finančne dostupný variant dočasného bývania. Najdrahší na celej stavbe bol vozík za auto, ktorý Pavol Karous v bazáre kúpil za 111 eur. A pretože je príbytok pojazdný, je braný ako zaparkovaný príves. Domček je poistený a má ešpézetky. Pre stavebné úrady teda nie je čiernou stavbou.

"Rozmery domu zodpovedajú potrebe nocľahu jedného dospelého človeka, ktorý sa môže vedľa postele bez problémov postaviť. Dynamické naklonenie stavby zámerne pripomína karavan a odkazuje na mobilitu domčeka, " vysvetľuje svoj zámer sochár Pavel Karous.

Povrch domu tvoria malé plátky hliníka z plechoviek od piva. Ide o nehorľavý materiál, ktorý má nízku hmotnosť, je hygienicky neškodný, ľahko umývateľný a má skvelú tepelnú odrazivosť. Navyše je ohňovzdorný. Pre svoje kvality sa používa v stavebníctve vo forme tepelných izolačných fólií. "Odstránili sme spodok a vrch plechovky, rozstrihol sme ju, čím sme získali krásnu šupinu a pribili ju farebnou stranou k múru nastreľovacou pištoľou. Na pokrytie celej stavby vnútri aj mimo sa spotrebuje 1 200 plechoviek, " hovorí Karous.

Snímka: Petr Zewlakk Vrabec

Konštrukcia domu je z drevených prepravných paliet. Tie sochár so svojimi kolegami zohnal zadarmo na čiernej skládke. Palety doplnené doskami sú naplnené polystyrénom s hrúbkou 10 centimetrov, zvyšné dutiny sú vytmelené montážnou penou. Spotrebovali sa dve tuby za 7,50 eura. Na celý domček sa použil polystyrén za 45 eur. Potom sa celá kostra pokryla hliníkovými plátkami.

Pri budovaní zaujímavého domčeku stačí základná náradie, skrutky a náboje do nastreľovacej pištole. Stavba je jednoduchá a podľa Karousa ju zvládnu bez problémov postaviť dvaja ľudia. Jeho mobilný domov má už svoju stálu obyvateľku. Spí sa jej dobre a ani zimy sa báť nemusí. Podľa Karousa je hliník prispôsobivý aj mrazom. Teplo človeka vracia späť do priestoru.

Mobilný prístrešie vzniklo vďaka projektu česko-slovenskej iniciatívy CANstarter, ktorá chce zábavnou formou podporiť recykláciu nápojových plechoviek.

Postavil dom za 185 eur. A už má prvého nájomníka
Autor: HNstyle.sk
Zaradenie: HNstyle, Bývanie
Strana:
Datum: 2015-08-17
Zdroj: style.hnonline.sk
Nadpis: Postavil dom za 185 eur. A už má prvého nájomníka
Text:

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics