Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

 

 

Bezdomovcov z košického sídliska chcú naučiť pracovať

[27. 08. 2015]

Vydané dnes o 0:00 Autor - Elena Danková

Najprv sprcha a jedlo zadarmo, potom za odpracované služby. Tak chce mestská časť KVP motivovať miestnychbezdomovcov, aby sa opäť včlenili do spoločnosti. "Dúfam, že to stihneme urobiť ešte tento rok," hovorí starosta Alfonz Halenár (nezávislý).

KOŠICE. Na KVP je podľa odhadov niekoľko desiatok bezdomovcov, starosta hovorí o 4 skupinkách, veliteľ mestskej polície na KVP Ladislav Papp o piatich.

"Ostatní sú obyvatelia sídliska, ktorí sa stretávajú a svojím zovňajškom pôsobia ako bezdomovci. Majú však trvalý pobyt v bytoch na KVP."

Polícia s nimi najčastejšie rieši znečisťovanie verejného priestranstva (vykonávanie telesných potrieb a rozhadzovanie smetí) a požívanie alkoholu.

"Pokuta je od nich nevymožiteľná. Všetko, čo môžeme urobiť, je vykázať ich z miesta, čo je začarovaný kruh."

Najčastejšie sa zdržujú pri fontáne alebo pri Iskre. "Sú to miesta, kde dostanú najlacnejšie víno."

Presunú ich z centra na okraj

Starosta KVP chce vyskúšať projekt, ktorým by ich motivoval k práci.

"Riešime to už niekoľko týždňov. Cieľom je odlákať ich z vnútra sídliska na dve miesta na okraji, kde im ponúkneme jedno teplé jedlo, nové šaty zo zbierky šatstva, mobilné WC a uvažujeme aj o sprche."

Jedno stanovište by malo byť na lúkach za kláštorom smerom na Bankov a druhé pod mostom smerom na Diamantovú, kde má tiež mestská časť kus pozemku.

Zo začiatku by fungovali stanovištia len pár dní a zadarmo.

"Potom im dáme robiť niečo jednoduché na sídlisku, za to dostanú žetón a ten budú môcť použiť na sprchu, jedlo alebo nové oblečenie. Dúfam, že to stihneme spustiť ešte tento rok. Práve zratúvame, čo by nás to stálo. Najviac deprimujúce je, že tí ľudia, a sú to ľudia, nemajú kde robiť tie svoje telesné potreby. To ich samozrejme neoprávňuje, aby to robili na na pred ľuďmi, ale už sú takí ľahostajní. Verím, že časom by sme mohli u niektorých vyvolať niečo také, ako – keď niečo urobím, niečo za to dostanem. Súčasne by som rád všetkým ľuďom na KVP povedal, aby prestali dávať ľuďom peniaze, ktorí tu žobrú len tak. Je to reklama pre ďalších, ktorí sa tým budú inšpirovať," dodáva starosta.

Veliteľ polície je skeptický.

"Podľa našich skúseností už bezdomovci nemajú záujem o nič, iba sa opiť. Odporúčali sme im útulok v Bernátovciach, kde by mohli začať nový život, ale tam musia byť triezvi, preto sa doň nehrnú. Od roku 2006, odkedy tu máme stanicu, využil túto možnosť iba jeden bezdomovec," konštatuje Ladislav Papp.

Bezdomovcov z košického sídliska chcú naučiť pracovať
Autor: Elena Danková
Zaradenie:
Strana:
Datum: 2015-08-25
Zdroj: korzar.sme.sk
Nadpis: Bezdomovcov z košického sídliska chcú naučiť pracovať
Text:

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics