Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

 

 

Vláda vyháňa zákonom bezdomovcov zo staníc

[23. 09. 2015]

Vkročili ste na stanicu, aby ste stihli polnočný vlak. Namiesto tabule s grafikonom však skôr zaujme niečo iné. Zápach a špina. Prechodné domovy si postupne zo železničných staníc spravili desiatky bezdomovcov. "Počet neprispôsobivých spoluobčanov, pre ktorých sa železničné stanice stali spoločenským miestom, rapídne rastie," povedal Ľubomír Mitas z odboru komunikácie Železníc Slovenskej republiky.

Nalákali ich aj bezplatné vlaky

Vládne vlaky zadarmo za rok trvania okrem študentov a dôchodcov prilákali aj bezdomovcov. Ak majú invalidné alebo predčasné dôchodky, tiež sa môžu zviezť dotovanými železnicami. Problém budú mať už pri vstupe na stanicu. Vďaka novému zákonu z dielne rezortu dopravy, ktorý včera schválil parlament, môžu železnice z nej ľudí vyhodiť, ak spĺňajú aspoň jednu z nelichotivých podmienok. Zapáchajú alebo sú špinaví.

O zápachu rozhodne personál

Podľa železníc je to v poriadku. "Priestory staníc slúžia pre cestujúcu verejnosť, ktorá čaká na vlak. Neslúžia ako zhromaždisko pre neprispôsobivých občanov," povedal Mitas. Pravidlo bude platiť na všetkých staniciach na Slovensku. O miere zápachu a špiny rozhodne personál železníc. "Podstatné pri posudzovaní bude, či osoba bude obťažovať mimoriadne znečisteným odevom alebo im bude na ťarchu," vysvetľuje hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa s tým, že pod ťarchou si zákonodarcovia predstavovali zápach, hygienické riziko, nevhodné a agresívne správanie či vplyv drog a alkoholu.

Žalujúci cestujúci

"Zákon je bez debaty zameraný proti ľuďom bez domova," povedala Zuzana Pohánková z občianskeho združenia Nota Bene, ktorého časopis predávajú bezdomovci na železničných staniciach. Tí však už musia podľa kódexu predajcu časopisu byť triezvi, čistí a nežobrať. Teda na rozdiel od svojich predajcov sa Pohánková skôr obáva, aby slovíčka "na ťarchu ostatným" nespustilo križiacku výpravu cestujúcich proti bezdomovcom. "Ak ma obťažuje pohľad na bezdomovca, vykážu ho zo stanice?" spytuje sa. Železnice však zneužívanie odmietajú, keďže rozhodovať bude až zamestnanec. "V prvom rade bude podnet pravdepodobne od cestujúcich, potom príde na rad zamestnanec železníc a napokon Policajný zbor," priblížil Mitas.

Nemiestna represia

Na Slovensku sú podľa Pohánkovej veľmi málo rozvinuté základné služby pre ľudí bez domova a nový zákon považuje pred blížiacou sa zimou za nemiestnu represiu. "Ak ich upraceme z očí verejnosti, neznamená to, že zmiznú," upozorňuje. Podľa odhadov je v Bratislave až 4-tisíc ľudí bez domova, pričom miesta v ubytovniach sa rátajú na stovky. Napríklad Taliani majú centrá pre bezdomovcov práve na železničných staniciach. Zákon by mal začať platiť od novembra tohto roku.

Vláda vyháňa zákonom bezdomovcov zo staníc
Autor: Michal Skýpala
Zaradenie: HNonline, Slovensko
Strana:
Datum: 2015-09-23
Zdroj: hn.hnonline.sk
Nadpis: Vláda vyháňa zákonom bezdomovcov zo staníc
Text:

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics