Druhé stretnutie Pracovnej skupiny na riešenie bezdomovectva

[15. 05. 2006]

V piatok 12.5. 2006 sa uskutočnilo druhé stretnutie Pracovnej skupiny na riešenie bezdomovectva v Bratislave zloženej z predstaviteľov samosprávy a neziskových organizácii.

Na poslednom stretnutí sa pracovná skupina zaviazala spolupracovať na vzniku nízkoprahovej nocľahárne, ktorá nahradí stanový tábor. Pracovnej skupine sa doteraz nepodarilo prekonať najzávažnejšiu prekážku – získať priestory.

Na základe dlhodobých bezproblémových skúseností dvoch mestských častí Petržalka a Lamač s umiestnením zariadení pre bezdomovovcov, pracovný výbor vyzýva aj ostatné mestské časti k iniciatíve hľadať vhodné priestory a prostriedky. MČ Lamač nezaznamenal od doby otvorenia útulku žiadny nárast kriminality a zariadenie Betlehem v Petržalke dokazuje možnosť harmonického spolunažívania bezdomovcov a obyvateľov sídliska (bezdomovci revitalizovali detské ihrisko a strážia deti).

Na základe úsilia pracovného výboru bol prvý námestník primátora Branislav Hochel poverený organizáciou stretnutia starostov všetkých mestských častí za účelom vytipovania lokalít na umiestnenie zariadení pre bezdomovcov.

Napriek snahám pracovného výboru o celoročnú prevádzku už existujúcich dvoch nocľahární (Mea culpa vo Vrakuni a útulok v Lamači) je už jasné, že sa pre tento rok nepodarilo rozšíriť zimnú prevádzku nocľahárne v Lamači.

Trnavská univerzita FZSP, ktorá je spolu s Magistrátom hlavného mesta spoluzriadovateľom nocľahárne Mea culpa vo Vrakuni v súčasnosti s Magistrátom rokuje vo veci celoročnej prevádzky nocľahárne Mea culpa.

Trnavská univerzita ponúkla plné finančné zabezpečenie letnej prevádzky vo vlastnej réžii a požiadala Magistrát o ponechanie priestorov nocľahárne aj počas letných mesiacov.

V súčasnosti má nocľaháreň pokrytú plnú kapacitu a v prípade uzatvorenia by sa 36 ľudí ocitlo opäť na ulici.

Celoročné nocľahárne sú nočné zariadenia, ktoré počas celého roka ponúkajú ľuďom bez domova šancu dostať sa z ulice, dôstojnejšie žiť a odraziť sa od dna.


Štatistické údaje zo stanového tábora spracované z údajov poskytnutých Úradom pre civilnú ochranu

Celkový počet bezdomovcov, ktorí využili službu stanového tábora 1123.

60% z nich malo trvalý pobyt v Bratislave
38% z iných slovenských mestách 
zo zahraničia pochádzali 2%


Sandra Tordová
za Iniciatívu 10 MVO pracujúcich s bezdomovcami v Bratislave

 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics