Podpáliť človeka?!? V Trenčíne podpálili dvoch ľudí bez domova.

[25. 03. 2015]

Útoky voči ľuďom bez domova vypovedajú niečo aj o nás, o našej spoločnosti.  O tom, ako o ľuďoch bez domova v našich rodinách, na pracovisku alebo kdekoľvek  premýšľame a rozprávame. Často s opovrhnutím.

 

Tento týždeň v Trenčíne našli dvoch zranených ľudí bez domova. Niekto ich podpálil počas spánku. Ten mladší z nich zachránil toho druhého, uhasil ho a obaja skončili so  zraneniami v nemocnici. Mladší je už mimo ohrozenia, no druhý bojoval o život.


Takýto prípad nie je ojedinelý.  Ľudia bez domova sú všade po svete terčom nenávistných útokov, tzv. hate crimes.  Udalosť v Trenčíne pripomína minuloročný prípad v Prahe. Človek bez domova, ktorý zhorel v marci minulého roka na Hlavnej stanici v Prahe podľa slov polície mohol byť zavraždený. 


V tento istý týždeň v Prahe odsúdili mladého vysokoškolského študenta, ktorý sa pokúsil zavraždiť dvoch ľudí bez domova. Na svoj skutok, motivovaný nacistickou ideológiou, bol hrdý. „Aspoň bude o jedného bezdomovca menej,“ povedal po prvom pokuse o vraždu. Študenta matematickej fakulty Jána Mokrého odsúdili na 17,5 roka väzby. Oba ataky dlho dopredu plánoval. „Chtěl jsem, aby trpěl, aby si tu smrt užil, aby umíral pomalu. Rychlou smrt si nezasloužil,“ prehlásil vo výpovedi. Aj slávnejší ľudia si radi kopnú do bezbranných ľudí bez domova. Americký basketbalista Terrence Jones bol v roku 2013 obvinený z napadnutia spiaceho bezdomovca. A takých prípadov aj nenanhlásených sú tisíce.


Žiť na ulici je nebezpečné. Ľudia bez domova nemajú jednoducho kam inam ísť.  Nízkoprahové nocľahárne alebo denné centrá, ktoré sú v zahraničí bežnou súčasťou sociálnych služieb, u nás stále absentujú. Je nevyhnutné, aby mestá disponovali zariadeniami pre ľudí bez domova, kde môžu tráviť deň aj noc bez toho v bezpečnom prostredí a získať potrebnú pomoc aby sa postavili na vlastné nohy.

Organizácie každoročne zvádzajú boje so samosprávami o financovanie služieb pre ľudí bez domova, ktoré sú na okraji záujmu miest a obcí a zvyčajne sa odbijú almužnou. 


Útoky voči ľuďom bez domova vypovedajú niečo aj o nás, o našej spoločnosti.  O tom, ako o ľuďoch bez domova v našich rodinách, na pracovisku alebo kdekoľvek  premýšľame a rozprávame. Často s opovrhnutím. Trpíme rôznymi predsudkami, neznášanlivosťou až hnevom a toto zmýšľanie potom u niektorých  extrémistických alebo chorých jednotlivcov môže prepuknúť až v takéto agresívne, životohrozujúce útoky. Je neprípustné, aby si niekto dovoľoval voči ľuďom bez domova takúto agresiu.


Podpálenie dvoch ľudí bez domova v Trenčíne by malo byť pre nás varovným prstom.


Nina Beňová, Sandra Tordová, 25.3.2015

 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics