Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

 

 

Darujte nám 2% dane z príjmu - Daňové priznanie môže byť aj radosť

[22. 02. 2016]

Pre mnohých z nás vec skôr otravná. Pre našich nosičov batožín vec radostná. Dokazuje, že po rokoch získali legálne platenú prácu, splácajú svoje dlhy a tých šťastnejších už ošetria aj u lekára.

A to je radosť, o ktorú sa s vami chceme podeliť. Šiesti naši súčasní zamestnanci, nosiči, si podávajú daňové priznanie (ročné zúčtovanie dane) po viacročnej odmlke či dokonca prvýkrát v živote. Doobeda pomáhajú cestujúcim s kuframi, poobede predávajú Nota bene a my im pomáhame oddlžiť sa. Vďaka mzde i ďalšej našej finančnej podpore, sociálnemu poradenstvu a zapojeným pro bono právnikom už splatili 6 959 eur. To najmä z dlhu na zdravotnom poistení, a tak sa niektorí dostali k zdravotnej starostlivosti. Jeden nosič podstupuje osobný bankrot a ďalší úplne splatil dlhy na zdravotnom poistení a nastúpil do iného zamestnania.

Túto našu radosť však kazí poznanie, že práca na vymanenie sa z bezdomovectva nestačí. Absurdity, ktoré s našimi klientmi žijeme, a riešenia, ktoré vidíme, nájdete v článku šéfredaktorky Nota bene a spoluzakladateľky združenia Proti prúdu Sandry Tordovej na str. 38 – 40 marcového čísla časopisu. Iba spoločne sme schopní dať ľuďom bez domova šancu na lepší život.

Ďakujeme všetkým, ktorí absolvujú aj tento rok „papierovačku s 2%“ a rozhodnú sa kus svojich daní poslať nášmu združeniu. Ubezpečujeme vás, že aj malá suma zaváži a je pre nás i našich 350 predajcov dôležitá.

Zuzana Pohánková
riaditeľka Proti prúdu

V o. z. Proti prúdu od roku 2001 pomáhame ľuďom bez domova, aby si pomohli sami – získali príjem, sebaúctu a sociálne kontakty. Posilňujeme schopnosti ich samotných, aby prekonali prekážky na tejto ceste. Na druhej strane sa čoraz viac sústreďujeme na ovplyvňovanie systémových nedostatkov a zle nastavených zákonov, ktoré ľuďom bez domova reálne sťažujú šancu na zmenu – získanie legálneho zamestnania, prístupu k zdravotnej starostlivosti či dôstojného bývania, v ktorom by si mohli vytvoriť stabilný domov. A to napriek úsiliu ľudí, ktorí chcú zmeniť svoj život, či pomoci sociálnych pracovníkov okolo nich. Preto iniciujeme prípravu Národnej stratégie prevencie a riešenia bezdomovectva.

Do projektu pouličného časopisu Nota bene sme zapojili viac ako 4000 ľudí bez domova v 17 mestách Slovenska. Počas histórie sme priniesli ďalšie pilotné projekty (streetwork, divadlo s ľuďmi bez domova). Od roku 2014 realizujeme jedinečný projekt zamestnávania a oddlžovania predajcov Nota bene ako Nosičov batožín na hl. stanici v Bratislave. 

Nota bene ako médium je 6. najpredávanejším mesačníkom na Slovensku a číta ho 84 000 ľudí (zdroj: auditovaný náklad tlače a prieskum MML TGI SR).

Termíny a postup na darovanie 2% (3%):

Údaje o nás – prijímateľ 2% (3%):
IČO/SID: 36068781
Právna forma: občianske združenie
Názov: Proti prúdu
Sídlo: Karpatská 3096/10, 811 05 Bratislava

AKO SME POUŽILI 2% V ROKU 2015?  

Minulý rok sme vaše 2% v sume 38 995,74 eur využili nasledovne:

  • 24 578,96 eur nám pomohlo vytlačiť štyri vydania časopisu Nota bene
  • 6 515,30 eur sme použili na to, aby mali naši predajcovia prístup ku každodennej podpore našich sociálnych pracovníkov a k odbornému sociálnemu poradenstvu
  • 5 207,11 eur nám umožnilo vyplácať predajcom zdravotné príspevky na lieky, a podporiť aktívnych predajcov formou motivačných odmien – gastrolístky, kupóny
  • 1 609,37 eur sme použili na výrobu pracovnej uniformy pre našich zamestnancov v roli Nosičov batožín
  • 1 085 eur nám umožnilo zamestnať predajcov Nota bene na menšie práce

 

 

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics