Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

 

 

Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE

Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

ZA CHUDOBU DO VÄZENIA

[02. 12. 2018]

Maďarsko zákonom zakázalo bezdomovectvo. Neprišlo však so skutočným riešením. Táto situácia nerešpektuje ľudské práva a človek na ulici sa stal dehumanizovaným objektom.

„Nový zákon začal platiť 15. októbra. Keď som išla ráno do práce, s obavami som sa pozerala okolo seba,“ hovorí Michaela Kiripolszky. „Očakávala som zásahy policajtov proti ľuďom bez domova. No nikde som nevidela nikoho. Ľudia bez domova sa stiahli, odišli zrejme na predmestia alebo do lesov v okolí Budapešti ešte predtým, ako zákon začal platiť. Obávali sa polície.“ Rozprávame sa po slovensky. Michaela sa narodila v Dunajskej Strede a do Budapešti prišla pred piatimi rokmi študovať právo. Ako dobrovoľníčka pracuje v organizácii Utcajogász, v preklade Pouliční právnici. Každý piatok medzi treťou a piatou popoludní čakajú právnici na námestí Blaha Lujza na svojich klientov, aby im poradili a pomohli. Zadarmo, ich pomoc totiž slúži ľuďom bez domova a tým, ktorým kvôli zlej sociálnej situácii hrozí, že prídu o bývanie. 

SUDCOVIA ODMIETLI SÚDIŤ 
„Najčastejšie riešime exekúcie a problémy s deložovaním. A od 15. októbra aj procesy súvisiace s novým zákonom,“ vysvetľuje Michaela Kiripolszky. Mali tri takéto prípady, v celom Maďarsku ich bolo minimálne osem. Nový maďarský ústavný zákon, zjednodušene povedané, kriminalizuje bezdomovectvo a zakazuje život na ulici. Kto sa zdržiava na ulici s úmyslom žiť tam, pácha trestný čin. „Keď policajt nájde na ulici človeka, upozorní ho, aby odišiel. Ak niekto dostane tri takéto upozornenia v priebehu deväťdesiatich dní, na štvrtýkrát ho polícia zadrží a predvedie na súd. Ten ho môže napomenúť, nariadiť mu verejnoprospešné práce, alebo ho odsúdiť na trest odňatia slobody.“ Michaela aj ďalší ľudia, 

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics