Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

 

 

Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE

Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

KONEČNE DOMA

[02. 12. 2018]

Bezdomovectvo môže ukončiť len cenovo dostupné nájomné bývanie. To na Slovensku takmer neexistuje. Preto spájame ľudí, ktorí majú byty na prenájom a sú ochotní poskytnúť ich za nekomerčnú cenu, s tými, ktorí ich potrebujú.  

96 % predajcov Nota bene v Bratislave si vďaka časopisu Nota bene dokáže zarobiť na strechu nad hlavou. V hlavnom meste však rastú ceny nájmov do astronomických výšok, preto sú naši predajcovia odkázaní na život v ubytovniach. Tie sú prekvapivo drahé a často nevyhovujúce. Na izbách spolu bývajú neznámi ľudia, je tam špina, často aj ploštice.   Našťastie, nájdu sa ľudia ochotní prenajať byt za zvýhodnenú cenu. Vďaka nim sme tento rok pomohli prenajať tri byty, kde našli domov piati naši predajcovia. Jeden z majiteľov v súčasnosti byt predáva, takže dvaja predajcovia opäť dočasne skončili na ubytovni. No ďalší nový byt bude mať nových nájomcov už o pár mesiacov, vo februári.

„Roky sme hľadali spôsob, ako rozbehnúť projekt bývania na princípoch Housing first, teda bývanie ako prvý krok,“ hovorí Sandra Pazman Tordová, štatutárna zástupkyňa občianskeho združenia Proti prúdu, vydavateľa Nota bene.   V našej krajine chýba pre tento princíp základ – mestské byty a dostatočne vysoký príspevok na bývanie. „Nechceli sme vytvoriť bývanie, ktoré by klienti museli po dvoch rokoch opustiť, lebo si ho sami nezaplatia. Provizórnych riešení už majú dosť. Cieľom bolo pomôcť im vytvoriť domov, v ktorom budú môcť naozaj ukončiť bezdomovectvo.“   

Naša organizácia PROTI PRÚDU (vydavateľ Nota bene) preto svoj projekt založila na modeli Sociálnej nájomnej agentúry. Tá využíva existujúce zdroje – prázdne byty v súkromnom vlastníctve, ktoré sú ich majitelia ochotní prenajať za nižšiu cenu. Tieto byty na dlhé obdobie prenajíma ľuďom, ktorí to potrebujú, za zníženú cenu. Práve dlhodobý prenájom a garancia sociálnej práce s nájomníkom má potenciál znižovať cenu nájmu a zvyšuje ochotu majiteľov vstúpiť do spolupráce.

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics