Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

PRIEVIDZA/HANDLOVÁ - Bezdomovci vymenili útulok za vchody domov

[16. 12. 2013]

V prievidzskej charite dostanú ľudia bez domova na Vianoce balíčky so sladkosťami a ponožkami.
Útulky sú pripravené pomôcť počas zimy ľuďom bez domova. Mnohí z nich však ponúkané služby odmietajú. Niekoľko desiatok centov, ktoré by museli zaplatiť za ubytovanie, radšej dajú na alkohol. Opití však, napríklad v prievidzskom útulku nemajú šancu.

Uprednostňujú víno

Na prievidzskej mestskej polícii pribúdajú oznámenia o prespávaní bezdomovcov vo vchodoch bytových domov, spoločných priestoroch a na chodbách. "Opätovne vyzývame ľudí, aby zamykali vchodové dvere do bytových domov aj počas dňa, nielen v noci," apeluje náčelník prievidzskej mestskej polície Ľubomír Pomajbo. Mestskí policajti potvrdili, že v domoch sa snažia prespávať hlavne bezdomovci, ktorí sú pod vplyvom alkoholu a odmietajú ubytovanie v mestskom útulku. "Už sme boli v útulku v minulosti. Ale túto zimu ešte nie. Nemáme na to peniaze," povedala dvojica bezdomovcovpostávajúca v blízkosti obchodu s potravinami. Z tašky im vytŕčala plastová fľaša s lacným vínom. "Musíme sa nejako zahriať," zareagoval jeden z bezdomovcov, keď sme sa spýtali, či na víno peniaze majú. Druhý nahnevane dodal: "To je naša vec, ako minieme peniaze."

Pomáhajú dobrovoľníci

Kapacita útulku je dvadsaťpäť lôžok, pätnásť pre mužov, desať pre ženy. "Ľudia v hmotnej núdzi musia zaplatiť za deň pobytu v útulku 80 centov. Tí, ktorí majú príjem presahujúci životné minimum, platia 1,60 eur," informovala vedúca sociálneho oddelenia Mestského úradu v Prievidzi Jana Králová. Podmienkou pre bezdomovcov je, aby neboli pod vplyvom alkoholu. Benevolentnejší v tomto smere sú v Charite – Dome sv. Vinceta v Prievidzi. V tunajšej nocľahárni môžu prespať aj ľudia, ktorí majú vypité, no nesmú byť agresívni. V nocľahárni je dvadsať postelí. Služby v nej majú dobrovoľníci. Charita poskytuje denne od 9.30 do 11. h za minimálny poplatok teplé jedlo. Polievka s dvoma krajcami chleba stojí desať centov, druhé jedlo štyridsať centov.

Čaj je zadarmo, za kávu si ľudia musia zaplatiť dvadsať centov. Jedáleň charity slúži aj ako, tzv. denné centrum, v ktorom sa počas mrazivých dní môžu bezdomovci zdržiavať. V minulosti, keď udreli silné mrazy, v Prievidzi postavili prebezdomovcov stan. Teraz s niečím takým samospráva nepočíta, radšej bude rozširovať kapacitu existujúcich zariadení. Charita – Dom sv. Vincenta aj tento rok pripraví pre ľudí bez domova štedrovečernú večeru. Jedlo navaria kolegovia riaditeľa charity Milana Petráša zo železníc, vydávať ho na Štedrý deň bude mládež zo spoločenstva Piar. Bezdomovcidostanú aj balíčky so sladkosťami a ponožkami. "Podobne ako vlani, aj teraz mesto pripravuje v spolupráci s Piaristickou spojenou školou F. Hanáka Vianočný benefičný koncert na podporu Charity – domu sv. Vincerta a jej aktivít. Uskutoční sa v piaristickom kostole 19. decembra o 16. hodine," informoval Alojz Vlčko z Mestského úradu v Prievidzi. Počas zimy sú pripravení pomáhať ľuďom bez domova aj v Handlovej. Do nocľahárne v neziskovej organizácii Jazmín púšťajú lenbezdomovcov, ktorí majú maximálne zostatkový alkohol, nie sú agresívni a nebezpeční sebe ani svojmu okoliu. "V zariadení môžu za jedno euro prenocovať, osprchovať sa, v prípade potreby dostanú bielizeň, teplý čaj, chlieb a ráno polievku. Pri odchode z nocľahárne si po sebe musia upratať," informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová. Radnica aj na začiatku tohtoročnej zimy vyzýva Handlovčanov, aby volali políciu, pokiaľ uvidia vonku človeka, ktorému pre mrazy hrozí nebezpečenstvo.


Kde sa bezdomovci zohrievajú

Azyl v autobuse mestskej hromadnej dopravy počas mrazivého dňa si zvolila podnapitá žena bez domova. Po zaplatení cestovného lístku sa chcela voziť v teple celý deň. Na konečnej zastávke odmietla vystúpiť, preto vodič zavolal mestských policajtov. Tí museli ženu najskôr zobudiť a potom ju vykázali z autobusu. Na šiestom poschodí bytovéhodomusa večer o ôsmej uložil na spánok bezprístrešný 42-ročný A. Ch. z okresu Prievidza. Vystrašení obyvateliadomuprivolali hliadku mestskej polície, ktorá bezdomovca zdomu vyprevadila

Autor: MARIÁN KUCMAN, MAK 
Zaradenie: Titulná strana
Strana: 1,4
Datum: 2013-12-12
Zdroj: Prievidzské ECHO
Nadpis: Bezdomovci vymenili útulok za vchody domov
Text:

 

Začiatok stránky

© 2006 – OZ Proti prúdu – Všetky práva vyhradené. IČO: 36068781, DIČ: 2021585731, IČ DPH: SK2021585731 
Karpatská 10, 811 05  Bratislava, tel/fax:+421(2)52 62 59 62
č. účtu: IBAN: SK21 1100 0000 0026 6347 5014, BIC (SWIFT): TATRSKBX
registrácia na MVSR dňa 20.3.2001, číslo spisu: VVS/1-900/90-17945
registrácia NOTA BENE na MKSR pod číslom: EV 3665/09 ISSN 1335-9169
Štatutárny orgán:  Sandra Tordová - predsedkyňa správnej rady a šéfredaktorka Nota bene a Zuzana Pohánková - riaditeľka OZ Proti prúdu

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics