Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Dotknúť sa jeden druhého

[01. 02. 2017]

„Najhoršie zo všetkého je držať hubu, schovať sa do kúta a čakať, kým všetko prejde,“ hovorí FEDOR GÁL, ktorý pred desiatimi rokmi začal prostredníctvom e-mailu komunikovať s národným socialistom Matejom.

Ako ste na seba s Matejom, ktorý sa netajil svojim antisemitizmom, narazili?

Na začiatku mi od neho prišiel dosť drzý mail. Napísal mi, že so mnou v takmer ničom nesúhlasí a potom ma poslal do pivnice po nahonobené zlato, lebo Židia ho vraj majú dosť. A dodal, aby som mu zaplatil štúdium, na ktoré on nemá. Áno, bola to drzá správa, ale cítil som z neho, že má chuť sa rozprávať, že je zvedavý. A tak som mu odpísal, čím sa začala naša niekoľkoročná komunikácia, ktorá vlastne trvá dodnes. 

Narodili ste sa v koncentračnom tábore, z vašej rodiny prežil holokaust len málokto a len ste odpísali človeku, ktorý vás urážal? Vtedy ste nemohli tušiť, že z toho vzíde čo i len zaujímavá debata, nieto kniha.


Jasné, ale ja si dlhodobo píšem s viacerými ľuďmi. A vždy to má svoje dôvody. Ľudia mi bežne píšu, že ma majú radi alebo že ma nenávidia, nejde to však do hĺbky. U Mateja som mal zrazu pocit, že sa chcem brániť a vysvetľovať. Koniec koncov, na prvú správu som mu odpísal podobne drsne. Dodnes tvrdím, že ten dialóg bol pre mňa zaujímavý. Prvýkrát som mal možnosť detailne si vypočuť človeka s takýmto čudným a pre mňa neprijateľným ideologickým zakotvením. Navyše, Matej je evidentne sčítaný, hoci len v istom type literatúry. Časom sme sa naučili komunikovať tak, že to bolo oprostené od vášní aj vulgarizmov.

Text: Karol Sudor      Foto: Miro Švolík

Celý článok si môžete prečítať v Nota bene 188 február 2017

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics