Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Z ľudí na ulici máme strach

[01. 03. 2017]

„Pokúšame sa dokázať si, že k nim nepatríme, že my sme si svoj komfortnejší život zaslúžili. Chýba nám pocit solidarity,“ hovorí právnik IVAN LORENC, ktorý pre združenie Proti prúdu pracuje v oblasti advokácie práv a záujmov ľudí bez domova.

Ľudia bez domova sú na Slovensku hlavnou správou médií dva dni v roku – keď teploty klesnú hlboko pod nulu...

Áno, o ľuďoch bez domova sa, žiaľ, najviac rozpráva, keď príde tuhá zima, alebo keď sú nútení vysťahovať sa z nejakej bytovky patriacej mestu či obci. V televízii sa vtedy hovorí o potrebe postaviť stany, uvariť teplú polievku alebo doniesť nejaké oblečenie. Tieto prejavy ľudskosti sú zároveň dôkazom o tom, ako veľmi je predstava o skutočných potrebách ľudí bez domova skreslená. S prácou pre nich som začínal v zime 2005/2006. Pamätám si, ako sme kúrili v stanoch, ktoré v Bratislave postavili, aby ľudia nezamrzli na ulici. Bolo obrovské šťastie, že sa nič nestalo a nikto v tých stanoch nezhorel trebárs z prevrátenej piecky. Celé mi to pripomínalo reportáže z krajín, kde je vojna, a bolo mi z toho smutno. Odvtedy uplynulo viac ako desať rokov, no my v zime stále rozmýšľame o stanoch... Za desať rokov sme nenašli žiadne lepšie riešenie, žiadnu budovu a službu pre riešenie krízového stavu.

Ivan Lorenc

vyštudoval právo na UK v Bratislave, s Občianskym združením Proti prúdu (vydavateľ časopisu Nota bene) spolupracuje ako konzultant pre sociálnu prácu a advokáciu práv ľudí bez domova. Pôsobil ako supervízor projektu sociálnej kaviarne Dobre & Dobré, spolupracoval s Inštitútom pre výskum práce a rodiny na podkladovom materiáli ETHOS o typológii bezdomovectva a vylúčenia z bývania, zúčastnil sa prieskumu a sčítania ľudí bez domova v Bratislave a spolupracoval na prieskume o bezdomovectve a kritériu miestnej príslušnosti v krajinách Európy. Žije s rodinou v Záhorskej Bystrici.

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics