Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Lietanie na hrane

[03. 04. 2017]

Basejumper ROMAN DUBSKÝ (32) hovorí, že si váži život. Napriek tomu už asi päťtisíckrát skočil z výšky. Z Lomnického štítu letel na lyžiach, najšialenejšie miesta preletel vo wingsuite. „Dobrý basejumper je živý basejumper,“ konštatuje.

Base jumping mnohí považujú za jeden z najnebezpečnejších športov na svete...

Nedefinoval by som ho až takto, hoci v špeciálnom obleku nazývanom wingsuit sa lieta blízko pri skalách, stromoch a nízko nad zemou a práve pritom sa zabíja najviac ľudí. Táto disciplína naozaj začína byť najnebezpečnejším športom, no nie base jumping ako celok. Môžete skákať zo skál a z budov a robiť to s rozumom. Technika je kvalitná. Lietanie vo wingsuite doháňané do extrémov je však obrovským rizikom. Pri lietaní na hrane je len otázka času, kedy sa zabijete. Alebo preceníte svoje schopnosti a bez dostatočných skúseností sa chcete podobať chlapcom z Youtube. Podľa štatistík z minulého roka zomrelo pri lietaní s wingsuitom asi 30 ľudí. Štatistiky nám nerobia dobré meno.

O basejumperoch niekedy hovoria, že si nevážia život.

To nie je pravda. Ja si život vážim dvojnásobne oproti iným. Bol som pri športe na hrane života a smrti, zomreli mi kamaráti. Vážim si život a to viac, že tento šport môžem robiť naďalej.

Text a foto: Jana Čavojská, archív RD

Celý článok si môžete prečítať v Nota bene 190 Apríl 2017

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics