Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Nie je mama ako mama

[02. 05. 2017]

Maruška. Meno aj osud ako z rozprávky. Akurát, že jej mama nezomrela, ale opustila ju hneď po pôrode. „Moja mama“ hovorí preto o žene, ktorá ju vychovala.

Deti si zvyčajne radi nechávajú rozprávať príbeh o svojom narodení. Maruška rada počúvala príbeh o svojej adopcii. Odjakživa vedela, že si ju domov doniesli z detského domova. „Rodičov vraj desilo, že si v ňom budú musieť spomedzi detí vyberať, ale našťastie sa toho spontánne ujali ich dcéry Tereza a Verona. Mala som zhruba rok a pol, keď som sa dostala do rodiny Michalovcov.“

Vladimír Michal je zakladateľ siete kníhkupectiev Artforum, Jana Michalová je spoluzakladateľka Asociácie náhradných rodín. Okrem Terezy a Verony, starších od Marušky, majú ešte dcéru Alžbetu. Maruška študuje predprimárne vzdelávanie na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave a pracuje v organizácii Eduma na projekte Živá knižnica. S partnerom Martinom Meľom, hercom divadla GUnaGU, vychovávajú spoločnú dcéru Miu (2,5) a Martinovho syna Lucasa (11), ktorého Maruška berie ako vlastného.

Maruška sama bola veľmi poslušné dieťa. „Neplakala som a urobila som všetko, čo mi povedali, pretože v detskom domove ma naučili, že plakať sa neoplatí a treba poslúchať.“ V najstarších spomienkach vidí mamu ako jej a sestrám vyrába karnevalové kostýmy. „Veľmi rady sme sa do nich doma prezliekali a nacvičovali vlastné divadelné hry, ktoré sme potom mame predvádzali.“ Bola ešte dosť malá, keď sa jej najstaršia sestra osamostatnila. Potom sa odsťahovala ďalšia sestra a potom aj Maruška.

Celý príbeh nájdete v májovom Nota bene 191 - Matka.

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics