Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Cesta na druhú pologuľu

[02. 08. 2017]

Vyše 38 330 km za osemnásť dní. Do slov sa pritom dá vtesnať len to najdôležitejšie, najintenzívnejšie. Najväčšie bohatstvo, ktoré cestovanie dáva a ktoré vám nikdy nikto nezoberie, zostáva vo vás. 

Hovorí sa, že keď absolvujete cestu okolo sveta, môžete už zvyšok života stráviť v rodnej dedine a máte pred ostatnými náskok, ktorý nemôžu dobehnúť. Ste rozhľadený človek s názorom a skúsenosťami. Lenže takto to nefunguje. Pretože – kto raz vyrazil do sveta, pôjde zas a znova. Je to ako s vínom. Môžete donekonečna počúvať reči o chuti a kvalite, ale až keď ho ochutnáte, viete, kde je pravda. Cez zážitok pochopíte. Preto vždy, keď je príležitosť, nedá mi to, idem. Mám rád pocit, keď sa presúvam. Neznášam stáť na mieste, neviem čakať.

SINGAPUR

Prvou, veľmi príjemnou zastávkou pri ceste do Ázie často býva Singapur. Žiadne zbytočné rozpisovanie – krajina sa dá stručne charakterizovať ako štát, kde to naozaj funguje. Máte pocit, že všetko je pre ľudí. Obdivuhodná moderná architektúra, hotel v podobe lode plávajúcej vysoko nad tromi mrakodrapmi, galéria umenia ako lotosový kvet, botanická záhrada vo vzduchu, most v tvare mriežky DNA, športový štadión na vode... K tomu fungujúca doprava, vybudovaná infraštruktúra, školstvo na vynikajúcej úrovni, spokojní ľudia so sociálnymi istotami.

Preč sú časy, kedy sa tu Jack Sparrow naťahoval s kapitánom Barbossom o Čiernu Perlu a spolu s čínskymi pirátmi bojovali proti Východoindickej spoločnosti. Sir Thomas Raffles tu pred sto rokmi urobil poriadok a v podobnom duchu potom donedávna držal opraty Lee Kuan Yew. Rozhľadený vizionár a osvietený diktátor vybudoval fungujúci štát, ktorý sa hrdí názvom „ázijský tiger“ – bez rasových a náboženských treníc a s ekonomikou bez korupcie.

To všetko uprostred okolitého chaosu, nestability a etnickej neznášanlivosti. Za znečistenie verejného priestranstva je tu vysoká pokuta, za horšie delikty palicovanie a za drogy – smrť. Žiadne prázdne reči o demokracii, nekonečné dohadovanie o všetkom ani jalové dumanie o ľudských právach. Striktné a jasné pravidlá, ktoré každý rešpektuje a dodržiava. Nikto sa nebúri, konkrétne výsledky sú evidentné. A to ja uznávam.

SYDNEY

Prelet zo Singapuru do Austrálie nie je žiadna malina. Letecká spoločnosť opäť preverí, čo všetko človek v ekonomickej triede vydrží. Ale stojí to za to. Sydney je pre mňa jedno z najkrajších miest na svete. Botanická záhrada ako súčasť centra hneď na brehu zálivu je niečo, čo vás dostane. Človek nemusí byť záhradným architektom, aby pochopil, že takto má vyzerať park slúžiaci ľuďom.

Text a foto: Alan Hyža

Celý článok nájdete v júlovom Nota bene - 194 - VÝLET.

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics