Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Púť človeka nasmeruje

[02. 08. 2017]

Cesta, ktorá nás nasmeruje do výšin i do vlastného vnútra. Populárnu svätojakubskú púť absolvuje čoraz viac Slovákov, najnovšie sa na ňu môžu vydať už aj zo Slovenska.

Jedna z mnohých trás svätojakubskej púte sa začína hneď pri Bratislave za hranicami a smeruje do Hainburgu. To inšpirovalo Slovenku Danu Bubákovú a Katalánca a Kolumbijčana Cástora Sáncheza, ktorý už vyše tridsať rokov žije a pracuje na Slovensku ako turistický sprievodca a prekladateľ, k založeniu OZ Priatelia svätojakubskej cesty na Slovensku. Od roku 2012, kedy združenie vzniklo, označili a sprístupnili tri úseky: Košice – Levoča, Donovaly – Hronský Beňadik a Rajka – Wolfsthal. Medzinárodný symbol tejto púte – otlačok mušle na dlažbe – už nájdete aj v blízkosti košického Dómu sv. Alžbety, kde slovenské camino začína.

Slavo Engel, katolícky kňaz, ktorý pôsobí ako kaplán v Dóme sv. Alžbety v Košiciach, je momentálne na púti do Compostely druhýkrát a od cieľa ho vo chvíli písania tohto článku delilo už len 70 kilometrov. Na púť vyrazil z mesta Leon vzdialeného od Compostely asi 300 km. „Púť má moc človeka nasmerovať. Uvedomí si na nej, čo robil zle a ako by to mohol prekonať. Jej plody však úplne dozrejú až po návrate domov a už je len na pútnikovi, ako ich spracuje,“ hovorí do telefónu trochu zadýchaným hlasom, pričom počujem jeho kroky.

Aké myšlienky v ňom momentálne najintenzívnejšie rezonujú, zatiaľ hovoriť nechce. „Na prvej púti do Compostely som si siahol na dno fyzických aj psychických síl. Dnešný človek je v bežnom živote zahltený e-mailami, esemeskami a povinnosťami, ale tu nič z toho nie je. Iba cesta a čas ísť hlbšie do svojho vnútra.“ So silami je na tom tentokrát lepšie, pretože odvtedy prešiel mnohé svätojakubské aj turistické trasy na Slovensku vrátane Cesty hrdinov SNP.

El Camino de Santiago

Cesta svätého Jakuba je púť do katedrály Santiago de Compostela v severozápadnom Španielsku, kde údajne ležia pozostatky Ježišovho apoštola Jakuba. Kresťanská legenda hovorí, že keď apoštoli rozdelili známy svet do misijných zón, Pyrenejský polostrov padol na Jakuba. Dokumenty zo 7. a 8. storočia naznačujú, že tam strávil niekoľko rokov kázaním a potom sa vrátil do Jeruzalema, kde ho dal kráľ Herodes Agrippa I. v roku 44 sťať.
 
Text: Galina Lišháková

Celý článok nájdete v augustovom Nota bene - 194 - VÝLET.

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics