Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Mestá duchov

[02. 10. 2017]

Zaspať môžu aj celé mestá. Niektoré ešte so šancou, že sa raz zobudia, iné zrejme navždy. Namiesto obyvateľov do nich chodia turisti. 

Tesne pred Vianocami 1943 z anglickej dedinky Tyneham muselo odísť všetkých 250 obyvateľov. Evakuovali ich, aby sa dedina aj s okolím mohla zmeniť na dočasné cvičisko pre vojakov. Domáci verili, že sa po vojne vrátia. Najmä tí starší odchádzali neochotne. Iným evakuáciu uľahčilo vedomie, že nepriateľ je na druhej strane kanála, a dedinu opúšťali s úľavou, píše tynehamopc.org.uk, stránka, ktorá mapuje miestnu históriu.

Ralph Bond sa dozvedel o evakuácii akurát v deň, keď dostal správu, že jeho syn Mark sa nevrátil z boja. Ralphova manželka Evelyn odchádzala z dediny medzi poslednými. Na dverách kostola nechala správu: „Prosím, starajte sa o kostol a domy. Vzdali sme sa našich domovov, v ktorých mnohí z nás žili po celé generácie, aby sme pomohli vyhrať vojnu a ponechať ľuďom slobodu. Jedného dňa sa vrátime a poďakujeme sa vám za to, že ste sa k našej dedine správali láskavo.“

Tyneham však dodnes zostal vojenským cvičiskom a namiesto ľudí sa v ňom udomácnila divá zver, ktorú dovtedy vytláčalo farmárčenie a výstavba. Ukázalo sa, že hluk z pravidelnej paľby a zvyšky munície zvieratá znášajú lepšie než poľnohospodárstvo. Od roku 1975, po sťažnostiach miestnych a turistov, ministerstvo obrany sprístupnilo dedinu a okolité chodníky aspoň cez víkendy a prázdniny.

Mnoho budov však pustlo, alebo ich zničila streľba. Strhnúť museli aj alžbetínske panské sídlo. Zachovali sa len kostol z 13. storočia a budova školy. Po renovácii sa zmenili na múzeá, ktoré približujú život miestnych obyvateľov a prírodu. Od roku 2008 možno navštíviť aj tynehamskú farmu. Vo zvyškoch chalúp sú informačné tabule s údajmi o rodinách, ktoré ich naposledy obývali.


Celý článok nájdete v októbrovom Nota bene - Spánok. Príjemné čítanie.

Text: Dagmar Gurová, foto: Shutterstock

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics