Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Noční vtáci

[02. 10. 2017]

Sú profesie, v ktorých sa cez deň spí a v noci maká. Ako sa ľudia vyrovnávajú s otočeným biorytmom, tmou a únavou?

KAMIÓNOM PO EURÓPE 

Volá sa Ján Zezula, ale radšej si hovorí Šaman. Trinásť rokov jazdí kamiónom po Európe. V kabíne má plynový varič, takže spolu pijeme čierny čaj. Keď sa mu chce po dlhých hodinách za volantom, tak si na ňom aj navarí. Keď nie, naje sa v nejakej reštaurácii pri parkoviskách pre kamióny. Väčšinou ponúkajú junk food. Šaman robil montážnika – zvárača. Švagor ho nahovoril, aby skúsil kamión. Vedel, koľko zarába, tak mu požičal aj na vodičák. Šamanovi sa to zapáčilo. Spomenul si na strýka, ktorý jazdil kamiónom v divokých 90. rokoch do Ruska. A vybral sa na svoju prvú jazdu.

„Taliansko. Auto bolo v hroznom stave, v podstate vrak, malo malú nádrž, musel som tankovať každých stodvadsať kilometrov. Dispečer v tej firme hádam ani nebol človek... Po robote a vykládke som si varil a šiel sa sprchovať, keď zavolal: Ťahaj na ďalšiu nakládku. Odpovedal som, že sa sprchujem a chcem sa najesť. Kašli na sprchu a jedlo a makaj.“ Šaman ho po trinástich hodinách roboty neposlúchol. Firmy vtedy kamionistov tlačili do dlhých jázd bez povinného oddychu. Povolených je pritom maximálne deväť hodín jazdy, maximálne trinásť hodín práce. Potom musí kamionista jedenásť hodín povinne oddychovať.

BEZLEPKOVÉ NOCI

U Dobrožrúta víta zákazníkov čerstvo upečený chlebík, chrumkavé žemličky, moravské koláče, muffiny a niekoľko druhov skvelých zákuskov. Všetko bezlepkové, vegánske, bez bieleho rafinovaného cukru. A čerstvé. Cesto na kváskový bezlepkový chlebík a pečivo sa miesi neskoro v noci. Pre manželov Dadu a Matúša Zvalových sú jasné aj iné priority. Chcú zanechať čo najmenšiu biologickú stopu. Nakupujú suroviny bez zbytočných plastových obalov, do veľkých plátenných vriec, ktoré potom znovu použijú. Bezlepkové múky, ale aj rôzne druhy ryže a strukoviny si U dobrožrúta môžete kúpiť aj vy a odniesť vo vlastnom obale alebo v papierovom či plátennom vrecku, ktoré sú v obchodíku tiež k dispozícii.

Celý článok nájdete v októbrovom Nota bene - Spánok. Príjemné čítanie.

Text a foto: Jana Čavojská

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics