Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Ženy, ktoré zostali

[14. 11. 2017]

Role ženy a muža sú v komunitách pôvodných obyvateľov v mexickom štáte Oaxace jasne vymedzené. Mení ich však migrácia. Ženy sa napríklad stávajú zodpovednými za stavbu domov, ktoré však často zostávajú opustené.

David si spokojne vydýchne po tom, ako v posledných minútach pozorne vymieňal v rukách rôzne druhy fláut a poctivo do nich fúkal, aby vylúdili správne tóny. Bez chybičky, ako profík. V orchestri Insituto Intercultural Calmécac patrí medzi najmladších členov. Má deväť, ale už vystupoval so svojím flautovým sólom aj so známymi mexickými muzikantmi.

Miestny orchester v dedinke San Juan del Río v mexickom štáte Oaxaca trénuje na dvore jedného z mnohých nedokončených domov do neskorej noci. Do melódií sa započúvala aj Davidova rodina v dome cez uličku. Sedí v ňom mamina, staršia sestra a starí rodičia. Chlapcov otec v kuchyni bez stien chýba. Svojho syna nikdy nepočul hrať naživo. Emigroval do USA, keď mal David rok.

„Bolo to jeho rozhodnutie, hovoril, že agáve ani mezcal sa nepredávali za dobrú cenu, nemal inú možnosť,“ spomína Luz María, Davidova mama. Mezcal je tradičný alkoholický nápoj v Oaxace. V San Juan del Río je jeho výroba hlavnou pracovnou náplňou miestnych mužov. Tých, čo zostávajú...

Celý článok nájdete v novembrovom Nota bene - Nežne. Príjemné čítanie.

Text: Magdaléna Vaculčiaková foto: Noel Rojo

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics