Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Detský smiech

[14. 11. 2017]

Hovorí sa, že smiech je najkratšia vzdialenosť medzi dvoma ľuďmi. Keď bývalý bankár Caspar Addyman začal pozorovať smejúce sa batoľatá, sám netušil, čomu všetkému sa od nich môžeme naučiť.

„Vždy ma zaujímal mozog a ako funguje naša myseľ. Ľudia si v hlave komplikujú veľa vecí a ja som chcel vedieť, kde je počiatok všetkého. Začal som sa viac zaoberať tým, ako bábätká vnímajú svet okolo seba, a vďaka nim som objavil aj detský smiech,“ hovorí vývinový psychológ Caspar Addyman, ktorý sa výskumu detského smiechu venuje už takmer dvanásť rokov.

Extravagantný Brit s bledomodrými vlasmi a rozprávkovými tetovaniami skúmal niekoľkomesačné bábätká spolu s päťdesiatimi ďalšími kolegami vo svojom baby laboratóriu. Pozorovali, na čom sa batoľatá radi smejú. „Smiech a slzy sú najranejšie formy komunikácie a odzrkadľujú, ako funguje náš mozog v úplných počiatkoch. Ak chceme porozumieť správaniu sa ľudí, má zmysel začať u bábätiek,“ myslí si Caspar. Dospelí sú podľa neho príliš zložití a často hovoria to, čo chcú druhí počuť. „Ale ak batoľa niečo robí, jeho reakcia je skutočne autentická.“

Psychológ sa špecializuje na to, akú úlohu má smiech v rannom detstve. „Do môjho výskumu sa zapojili tisícky rodičov s bábätkami. Snažili sa odpovedať na to, čo ich deti dokáže rozosmiať. Veľa psychológov neštuduje detský smiech, hoci je to tá najlepšia vec.“ Vedci zistili, že väčšina detí sa začína usmievať veľmi skoro, už v druhom mesiaci života. Je však aj malá skupinka bábätiek, ktoré sa prvýkrát zasmejú až v desiatom mesiaci alebo oveľa neskôr.

Celý článok nájdete v novembrovom Nota bene - Nežne. Príjemné čítanie.

Text: Petra Nagyová foto: Shutterstock

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics