Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Dobro v prírode

[04. 12. 2017]

Rastliny si navzájom pomáhajú a zvieratá dokážu súcitiť. Je dobro najvyšším, prírodu presahujúcim princípom?

Staroveký filozof Platón považoval ideu dobra za prvý, najvyšší a konečný princíp sveta. Aristoteles mu oponoval, že ak by to bolo tak, táto jediná idea by nás viedla a neboli by sme slobodní. Spinoza zastával názor, že v prírode dobro ani zlo neexistujú, sú to len ľudské pojmy. Keďže dnes dokážeme pomocou prístrojov odmerať, čo sa pri „dobre“ deje v organizmoch ľudí, zvierat aj rastlín, k jeho podstate sa blížime stále viac.

Morálka staršia než my

Keď neurovedec Dr. Richard Davidson skúmal snímky magnetickej rezonancie mozgu budhistických mníchov meditujúcich na tému súcit, zaznamenal, že ak ich mozgy aktivovali funkciu „súcit“, súčasne sa na inom mieste mozgu aktivovala aj funkcia „pomôž“. Prežívanie oboch podnetov bolo v neurologických odpovediach mozgu zakorenené ako výzva na akciu. Psychológ Dr. Stephen G. Post sa zasa venoval pozorovaniam, z ktorých vyplýva, že pri akte dávania sa u darujúceho vyplavuje oxytocín, jeden z hormónov šťastia, spájaný napríklad aj s materskou láskou. Preto človek, ktorý obdarúva, môže prežívať euforické pocity.

Odohráva sa čosi podobné aj v ríši zvierat a rastlín? Aj v tejto oblasti neurologický výskum ukázal, že vzdialení príbuzní cicavci, napríklad veľryby a delfíny, majú v mozgu štruktúry, o ktorých sa predpokladá, že sú u ľudí zodpovedné za empatiu. Vedecké dôkazy o tom, že morálnymi kódexmi správania sa riadia aj zvieratá, od myší po primáty, stále pribúdajú. Známy evolučný biológ Prof. Marc Bekoff opisuje, ako slony pomohli antilopám dostať sa zo zajatia za plotom, alebo ako sa v ZOO skamarátila užovka so škrečkom, ktorého jej hodili na žranie.

Profesor Frans de Waal, diagnostik primátov na Emory University v Atlante si myslí, že zvieratá nie sú morálne na ľudský spôsob, teda s dobre rozvinutým a zdôvodneným zmyslom pre dobré a zlé, ale skôr naopak – že ľudská morálka zahŕňa súbor psychologických tendencií a schopností, ktoré sú staršie, než náš druh. Dokonca aj také naoko „ľudské“ vlastnosti, akými sú empatia, reciprocita, túžba po spolupráci, harmónii a podobne.

Celý článok nájdete v decembrovom NOTA BENE - DOBRO. Príjemné čítanie

Text: Galina Lišháková, foto: shutterstock

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics