Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Tolerancia cez žalúdok

[04. 12. 2017]

Azim Farhadi si pripraví ryžu, koreniny, hrozienka. Nakrája cibuľu nadrobno a začne porciovať kurča. V Afganistane by zrejme použil baraninu. No na Slovensku baraninu predsa len tak bežne nejedávame, tak radšej varí z kuracieho mäsa.

Na sporáku už buble polievka z červenej šošovice. Palau, teda ryža s kuracím mäsom, hrozienkami a orechmi, vystačí na zhruba päťdesiat porcií. Približne toľko ľudí príde každú sobotu na obed do komunitnej kuchyne do Starej tržnice v Bratislave. Svoje typické jedlá varia rôzne komunity cudzincov.

Inštitút pre migráciu a komunikáciu začal s touto mňamkovou aktivitou asi pred rokom a pol. Táto mimovládna organizácia funguje od roku 2012. Založili ju príslušníci rôznych komunít cudzincov spolu s odborníkmi z oblasti médií. Azim je jej štatutár a neúnavná hybná sila. Ako prvý si obliekol zásteru kuchára aj v Starej tržnici. Priznáva, že prvý mesiac sa návštevníci trhu viac pozerali, ako jedli. Teraz sa väčšinou všetky porcie vypredajú ešte pred dvanástou.

Dve fotografie

Prvé dve soboty varil Azim, potom zavolal pani z Tadžikistanu, potom Iránku. Občas spoja varenie s výstavou alebo koncertom. Keď bola na rade iránska kuchyňa, pridali výstavu perzských kobercov, obrazov a fotografií. Keď varila pani z Eritrey, zorganizovali malý bazár. Deti z detských domovov v Keni a Namíbii poslali svoje vlastnoručne vyrobené výrobky, v Starej tržnici ich predali a peniaze poslali naspäť do Afriky.

Celý článok nájdete v decembrovom NOTA BENE - DOBRO. Príjemné čítanie

Text a foto: Jana Čavojská

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics