Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 
Venujte nám 2,- eurá mesačne. 

Pošlite darcovskú SMS na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMSna číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Robím, čo cítim

[04. 12. 2017]

Reportérka verejnoprávnej televízie ZUZANA KOVAČIČ HANZELOVÁ sa tento rok vydala. Svadobnú cestu sa s manželom rozhodli stráviť netradične – zaplatili si za to, aby sa mohli venovať chudobným deťom v Nikarague.

Ako vám napadlo, že svadobnú cestu strávite dobrovoľníckou prácou s deťmi v osemtisícovom mestečku v Nikarague?

S Michalom sme sa už dlhšie bavili, že by sme išli niekam na istý čas robiť dobrovoľníkov. Nikaragua sa do toho dostala v podstate náhodou – poznám totiž jedného tamojšieho novinára. Napísala som mu a on nám odporučil skúsiť vyučovať angličtinu detičky na jednej škole v tamojšom mestečku.

Čiže ste mali jasno v tom, že chcete ísť niekam konať dobro?

Určite sme mali jasno v tom, že chceme robiť s deťmi. Išli sme za tým programovo. Dobrovoľníckych projektov je veľmi veľa, nechceli sme však zbierať trebárs odpadky na pláži, imponovala nám práve pomoc deťom. Michalov brat už čosi podobné zakúsil, dobrovoľne pomáhal dokonca až tri mesiace, takže to nebola ťažká voľba.

Čo vás to naučilo? Nikaragua je chudobná krajina poznačená bojmi (nie až takými dávnymi) a tiež vysokou kriminalitou a problémami v oblasti ľudských práv.

Najmä som pochopila, aká je Slovensko bohatá krajina. Ľudia v Nikarague žijú v mimoriadne náročných podmienkach, na druhej strane si neuveriteľne pomáhajú. Mnoho rodín má veľký počet detí, fungujú však skvelým komunitným spôsobom – ak niekto niečo nemá, sused mu pomôže. U nás to takmer nevídavam. Práve komunitný život bol pre mňa obrovským zážitkom.

Aký ste mali pocit z detí?

Keďže išlo zväčša o chudobné rodiny, platilo tam, že starší súrodenci sa starajú o mladších, jednoducho majú množstvo povinností. Naše deti majú v porovnaní s nimi prakticky bezstarostné detstvo. Práve preto boli tamojšie deti oveľa menej rozmaznané. Na rozmaznávanie tam totiž jednoducho nie je čas. K radosti im potom stačí málo. Dokonca som tam vôbec nezachytila typické detské prejavy, že by sa niektoré decká vysmievali slabším, že by si vzájomne robili zle. Akoby všetci jeden druhému priali. Samozrejme, neviem posúdiť, do akej miery na to má vplyv stredoamerická povaha, keďže Nikaragujci sú všeobecne veselí ľudia. Faktom však je, že si tam veľmi vážia veci, ktoré sú u nás vnímané ako samozrejmosť.

Celý rozhovor nájdete v decembrovom NOTA BENE - DOBRO. Príjemné čítanie

Text: Karol Sudor , foto: Vladimír Šimíček

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics