Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

So zápalkami do stodoly

[04. 01. 2018]

Nikdy nevieme, kedy a kde stretneme človeka, ktorý nás pre niečo nadchne a presmeruje celý náš život. Môže to byť v horiacej stodole, aj na najhoršej škole v okrese.

Reálne poznám človeka, ktorý ako dieťa našiel zápalky a išiel sa s nimi pohrať do stodoly plnej suchého sena. Vždy som si myslela, že to je len taká metafora pre zjavné nebezpečenstvo, že to sa nikdy nikomu nemohlo stať. Ale on sa tam naozaj hral, tešil sa z ohníka a potom tá stodola aj priľahlé budovy vyhoreli. Ale to ešte nie je všetko. On sa totiž vtedy, pozorujúc plamene a šikovných hrdinských hasičov, rozhodol, že aj on bude hasič. A dnes ním fakt je. On jednoducho doslovne žije metafory. Nielen tú o nebezpečenstve, ale aj metaforu o tom, že je dôležité, aby sme v detstve (a nielen v detstve) natrafili na niekoho, kto pre nejaké povolanie či vec horí tak, že zapáli aj nás.

Nedávno sme sa o tom bavili s kolegyňami pri obede. Teda bavili sme sa o deťoch a talente na športy či iné činnosti a ako je to možné, že už v takom mladom veku to dieťa spozná, čo mu v budúcnosti pôjde a čo nie. Nuž, ja si myslím, že to dieťa nespozná. Že väčšina detí sú také relatívne nepopísané tabule, ktorým niečo ide lepšie a niečo horšie, z časti preto, že na to majú isté vrodené predispozície, telesné i duševné, a z časti preto, že sa tomu venovali rodičia. No a potom prídu do školy a podľa predispozícií a rodičovských záujmov sa hlásia na futbal, tanec, husle, šach a matematické olympiády, a ak im to čo len trochu ide, tak pri tom vytrvajú a rozvíjajú sa. Ak nie, prestane ich to baviť a skúsia niečo iné.

Celý článok nájdete v januárovom NOTA BENE - Oheň. Príjemné čítanie.

Text: Elena Akácsová

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics