Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Keď oheň vyhasína

[04. 01. 2018]

O menopauze sa nehovorí ani medzi najbližšími, pritom táto fáza života ženy nemusí byť riešená antidepresívami a môže znamenať aj pozitívnu zmenu.

Žena je cyklická. Táto informácia už nie je novinkou, odkedy sa po celom svete predáva známa kniha Mirandy Gray Cyklická žena. Kniha ponúka akýsi návod pre ženu na život, ktorý dáva lepší zmysel. Návodom je samotný menštruačný cyklus. Tak, ako sa žena pohybuje počas mesiaca v menštruačnom cykle, a v súlade s ním sa menia jej nálady, chute, potreby, tak tento istý cyklus rozdeľuje do rozličných období aj celý jej život.

Menopauza nastáva po ohnivom, a teda aktívnom období života ženy, keď je matkou a o všetkých a všetko sa stará. Ako dnes povedala kamarátke dcéra: „Mami, raz budem ako ty – vyvárať manželovi, v jednej rukej držať dieťa a v druhej vŕtačku.“ Obdobie Superženy však netrvá večne. Môže sa stať, že sa rozdávate príliš a doslova vyhoríte. V tom lepšom prípade jednoducho príde čas, kedy oheň začne pomaličky vyhasínať.

„Materské obdobie začína tehotenstvom a končí separáciou dieťaťa, ktoré si vytvára svoj vlastný život dospelého človeka. Niekedy v tomto období sa oheň, ktorý sme cítili, postupne vytráca z našich ženských tiel. Cítime sa inak, niečo sa deje, ale netušíme, čo to prinesie,“ vysvetľuje Jana Almaja Vaculčiaková, ktorá pracuje so ženami už viac ako desať rokov v občianskom združení Súlad.

Žena v tomto období potrebuje spomaliť a zmeniť spôsob svojho života. Podľa amerického Národného inštitútu pre starnutie, obdobie menopauzy začína u žien väčšinou medzi 45 a 55 rokom života. Trvať môže až štrnásť rokov. Obdobie prechodu je aj obdobím konca – konca menštruácie, konca plodnosti, ktorá žene do tohto momentu možno dávala zmysel, podobne ako starostlivosť o plody tejto plodnosti. Zrazu sa však ocitá sama – bez svojich detí, často zmätená, čo môže odohnať aj manžela či partnera. Na pocite bezpečia a istoty nepridávajú ani neznáme pocity v tele.

Stráca sa kompas

Menopauzu prežíva každá žena inak, pripraviť sa na ňu je preto takmer nemožné. Veď ako sa pripravíte na hormonálne zmeny – najmä pokles hladiny estrogénu, návaly tepla, slabnutie kostí či napríklad nespavosť? Jana Almaja Vaculčiaková chodila v tomto období k lekárovi na rôzne vyšetrenia, ale výsledky všetkých boli optimálne. Napriek tomu nemohla v noci spávať, cítila horúčosť v celom tele, musela vypiť aj 8 litrov vody denne. O návaloch tepla hovorí aj Emília: „Mávala som ich pri najmenšej myšlienke o akejkoľvek pochybnosti.“

Zuzana spomína na to, že pri prechode krvácala až do chudokrvnosti a mala výkyvy nálad. „Mne je najnepríjemnejšie, keď ma z ničoho nič zaplaví akýsi nepokoj spojený so strachom,“ popisuje Melinda. Škála prejavov menopauzy na fyzickej aj psychickej úrovni je pestrá ako paleta farieb Fridy Kahlo.

Celý článok nájdete v januárovom NOTA BENE - Oheň. Príjemné čítanie

Text: Magdaléna Vaculčiaková, foto: Shutterstock

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics