Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Férová realitka

[04. 01. 2018]

„Rómov neberieme... Vy chcete prenajať byt Rómom? A naozaj urobíte niečo také susedom?“ môžete počuť v bežných realitkách. My sme sa však pozreli na inú.

Podľa štatistík nechce Rómov za susedov 80 až 90 percent Čechov. Aj keď ide o úplne štandardnú rodinu, v ktorej rodičia pracujú a deti chodia do školy, majú problém prenajať si byt. Zbytočne absolvujú desiatky obhliadok, dostávajú sa do trápnych situácií a strácajú čas. Rómka, ktorá vo svojom inzeráte ponúka zloženie zábezpeky u notára vo výške 100 000 českých korún, čo je približne 4 000 eur, nenašla podnájom niekoľko mesiacov.

RÓMOV BERIEME

To si povedali v českej neziskovej organizácii R-Mosty. Dlhodobo pracujú s Rómami, majú sociálne aj vzdelávacie projekty, organizujú akreditované kurzy pre učiteľov, ktorí učia rómske deti, a prevádzkujú azylový dom pre matky – samoživiteľky s deťmi. Zistili, že najväčší problém majú Rómovia s bývaním. Klientky v azylovom dome sa ocitli na spoločenskom dne a majú množstvo sociálnych problémov. Bývanie je základ na to, aby mohli postupne to klbko rozpliesť.

„Vymysleli sme model sociálne zodpovednej realitnej agentúry pre klientov znevýhodnených na realitnom trhu. Agentúra by kombinovala realitnú činnosť so sociálnou a komunitnou prácou. Potom sme išli na jednu konferenciu a tam sme sa dozvedeli, že podobný model funguje v krajinách západnej Európy od 70. rokov,“ usmieva sa manažér projektu Adam Pospíšil. Táketo realitky sa nazývajú Sociálne nájomné agentúry, byty prenajímajú na dlhé časové obdobie a získajú tak nájom za nižšiu sumu. Majiteľovi garantujú pravidelné nájomné, kontakt s nájomníkmi a sú tiež zárukou, že byt zostane v dobrom stave. Ľudia, ktorí nemajú šancu uchytiť sa na bežnom realitnom trhu, tak získajú slušné bývanie za dostupnú cenu, férové podmienky a podporu. V Belgicku a Holandsku takto prenajímajú desaťtisíce bytov.

BIZNIS S CHUDOBOU

V Českej republike funguje systém príspevkov a doplatkov na bývanie. Aj preto Férové bývanie podľa R-Mosty nemusí byť v prvom rade lacné. Adam Pospíšil zdôrazňuje, že chcú štandardné ceny bytov – ani nižšie, ani vyššie – lebo paradoxne, veľa Rómov platí vysoké nájomné za absolútne nevyhovujúce podmienky. Nič iné im nezostáva, keďže v normálnych bytoch ich odmietajú. Rodiny sa tlačia v malých izbách na ubytovniach alebo v ošarpaných objektoch kdesi v lese, kde sú často problémy s vodou či kúrením. Kvázipodnikatelia, ktorí kúpia starú bytovku za dedinou a vytvoria tam rómske geto, sa potom vyvážajú na drahých autách.

Celý článok nájdete v januárovom NOTA BENE - Oheň. Príjemné čítanie.

Text a foto: Jana Čavojská

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics