Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Umenie byť spolu

[04. 01. 2018]

V modranskej chránenej keramickej dielni tvoria neskutočne talentovaní ľudia. Môžete sa o tom presvedčiť aj v kaviarni domova Meremy, ktorá je plná ich tvorby.

Celú noc snežilo, po chodníkoch ani stopy. Po krajnici svižne kráčame cestou ponad Modru, ľadový vietor sa nám opiera do chrbta. Na rozdiel od vonkajšku, v domci na dvore Domova sociálnych služieb Merema je pekne teplučko. Hrá tu džez a vonia hlina. Mimochodom, táto mestská časť sa volá Harmónia – a ten názov sedí perfektne.

V miestnosti je veľký stôl, rôzne výtvory a tégliky s farbami ho zakrývajú takmer celý. Okolo neho sedia traja muži a sústredene pracujú. Jeden na soške anjela, ďalší robí plaketu v tvare ryby a tretí, s rukou v šatke, sa pridá aspoň na chvíľočku. Blížia sa sviatky a oni ich strávia tu, v zariadení pre mužov s mentálnym postihnutím. No nezúfajú si, práve naopak – strávia ich s priateľmi, ako už roky predtým.

Dovtedy majú Jožko, Števko a Viktor dôležitú úlohu: vytvoriť toľko figúrok, aby udržali keramické dielne sebestačnými. Hoci ide najmä o arteterapiu a nik ich nenaháňa, tešia sa, ak sa niektoré diela predajú. Za zarobené peniaze môžu nakúpiť ďalšiu hlinu a glazúry.

S CHLAPCAMI

Keramikársky majster Miroslav Malinovský vkladá ich výtvory do pece, kde sa hlina pri 900 stupňoch premieňa na kúsky umenia. S „chlapcami“ – ako ich familiárne volá – po celý čas vtipkuje. „Niekedy robia tak rýchlo, že naháňajú aj mňa,“ sťažuje sa, ale len naoko. Uťahujú si jeden z druhého a cítiť, že sa poznajú nejaký ten piatok. Teda presnejšie – nejaký ten utorok a štvrtok, lebo to sú dni, počas ktorých Miro Malinovský na dopoludnie opúšťa svoj ateliér dole v meste, aby viedol keramické dielne v niekdajšej garáži v Mereme.

Celý článok nájdete v januárovom NOTA BENE - Oheň. Príjemné čítanie

Text a foto: Zuzana Límová

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics