Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Film ako vyšitý

[01. 02. 2018]

Koľko toho treba vyšiť, aby vznikla sedemminútová animácia? Nina a Tomáš tvoria netradičnú rozprávku Krížom krážom, kde sa ľudové ornamenty stretajú so smajlíkmi.

Príbeh vtáčika a kozliatka, ktoré sa stretnú v lese, skamarátia, spolu rastú a prežívajú rôzne dobrodružstvá, no ich priateľstvo je aj skúšané, vyšíva Nina Rybárová krížikovým stehom a jej manžel Tomáš ho po naskenovaní do počítača rozpohybuje tak, že to pôsobí ako prvé počítačové hry. Každý vyšitý krížik sa mení na pixel. Príbeh vyrozprávaný v skratkách nadobúda nečakané pointy, napríklad keď vtáčik ďobe do stromu a zrazu zmizne celý riadok lesa ako kedysi v tetrise.

PROJEKT Z OBÝVAČKY

Nina a Tomáš Rybárovci pracujú v spoločnej obývačke uprostred Bratislavy, každý na svojich veciach. Smejú sa, že zrejme bola otázka času, kedy sa to prepojí v spoločnom projekte. Nina vyštudovala žurnalistiku, no pracuje v marketingu v oblasti kultúry. Tomáš je grafický dizajnér a robí aj do streetartu.

Na vyšívanie Nina ako dieťa nemala trpezlivosť. Stará mama trvala na tom, že sa to treba naučiť. No nebavilo ju to. Chcela sa čím skôr hrať vonku s kamarátmi. Neskôr, pár rokov dozadu, našla na Facebooku dve dievčatá, ktoré vyšívali radikálne výšivky. Dnes je súčasťou Kundy Crew a nad výšivkami uvažuje inak. „Pointa Kundy Crew je, že všelijako otáčame slová a slovenské príslovia prispôsobujeme súčasnej dobe,“ hovorí Nina.

Celý článok nájdete vo februárovom NOTA BENE - Dotyk. Príjemné čítanie

Text a foto: Jana Čavojská

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics