Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Bývanie je najlepšia pomoc

[01. 02. 2018]

Ľudia bez domova, ktorým Brno ponúklo nájomné sociálne byty, si už začínajú hľadať prácu. Je medzi nimi aj šesťdesiatnik Karel.

Karel žil posledné dva roky v záhradkárskej kolónii na okraji Brna. Býval v malej chatke zbitej z tenkých dosiek, bez tepelnej izolácie, vody a kúrenia. Karel trávil väčšinu času vonku, aj keď bolo 22 pod nulou. Chodieval upratovať do skladov veľkých potravín, za čo mu skladníci dali trochu jedla. Zbieral papier, občas aj železo. „V osade nás žilo desať. Štyria sa o seba vedeli postarať, ostatní boli bez akéhokoľvek príjmu,“ hovorí. „V zime som tam istý čas zostal sám. Keby som umrel, nikto by o tom ani nevedel.“

Roky pracoval ako žeriavnik. „Postavil som polovicu Brna. Aj úrad práce, na ktorý teraz chodím, som si vystaval,“ žartuje. Za celý život bol nezamestnaný šesť týždňov. Zmenil to vážny úraz – pracoval pod žeriavom, keď mu na nohu zložili obrovskú kopu železa. „Noha sa nehojila, nedala sa dobre zašiť. Náhlil som sa do práce, aj keď som ešte nebol v poriadku. Dvakrát po sebe som dostal ružu, musel som sa liečiť na infekčnom a to ma dorazilo.“ Na predkolení má doteraz veľkú otvorenú ranu.

„Keď bola robota, býval som dobre, na ubytovniach.“ Najlacnejšia stála mesačne okolo šesťtisíc korún. Po úraze toľko zarobiť nedokázal, pretože na stavbách už robiť nemohol. Skončil v osade. Ešte pred polrokom sa zdalo, že nemá šancu na zmenu.

KONIEC BEZDOMOVECTVA

Dnes nás Karel víta v pekne opravenom jednoizbovom sociálnom byte s kúpeľňou a kuchynskou linkou, ktorý si prenajíma od mesta Brno. „Keď som sa tu bol prvýkrát pozrieť, rozplakal som sa. Myslel som, že dostanem nejakú mini izbičku, ale toto je hotový hangár. Som za to veľmi vďačný.“

Karel sa stal jedným z 25 ľudí bez domova, ktorých brniansky magistrát vybral do inovatívneho projektu Housing first, Bývanie ako prvý krok. Zvýhodnené sociálne nájomné platí zo štátneho príspevku na bývanie a dávky v hmotnej núdzi. Na svoje problémy už nie je sám. Spolu s bytom získal aj komplexnú podporu zanietených sociálnych pracovníkov.

Celú reportáž nájdete vo februárovom NOTA BENE - Dotyk. Príjemné čítanie

Text: Dagmar Gurová, foto: Marcel Pázman

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics