Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Keď hovorí telo

[02. 03. 2018]

Kým som nenavštívila terapeutku Ninu Jassingerovú, mala som pocit, že Ja sídli v hlave. Pod jej vedením som však Ja počula hovoriť z lopatky, zo srdca aj z končekov prstov na nohách.

Nina sa ma pýta, či mám nejaký vážny problém. Podľa mňa nemám, hovorím, ale opíšem jej tvorivé krízy sprevádzané celkovou stratou energie. Zaujíma sa, ako spím. Odpovedám, že ako drevo. Navrhne mi ukážku dychovo-pohybovej terapie. Súhlasím. Mám zavrieť oči a sústrediť sa na svoj dych a telo. Automaticky začnem dýchať hlboko a predstavujem si, ako kyslík prúdi až po končeky mojich prstov a palcov. Nina ma nabáda, aby som počúvala a robila, čo si telo pýta.

Nie je celkom jednoduché ponoriť sa dovnútra, keďže sa na mňa dívajú dvaja ľudia. Uvoľním postoj v kolenách, intuitívne vytáčam chrbát, ozýva sa bolesť v krížoch. Neviem, čo s rukami, som nesvoja. Nina ma povzbudzuje, aby som načúvala svojmu telu. Túžim si ľahnúť, ale ostýcham sa. Napokon to urobím a dych je hneď plytkejší. V mysli vidím pokojné more. Predstavujem si, že ležím na teplom piesku a počujem ho upokojujúco šumieť. Prestávam vnímať okolie. Po niekoľkých minútach ucítim povznášajúcu energiu. Zodvihnem sa zo zeme, ruky natiahnem nad hlavu a preťahujem si chrbát. Usmievam sa.

ĽAHKOSŤ KRÍDIEL

Nina sa ma dotkla na pravej lopatke: „Tu si to niečo pýta. Čo to je?“ Neviem, ale pohnem ramenami dozadu. Po chvíli opatrne dvíham ruky ako krídla, pozorujúc, či je to to, čo sa môjmu telu žiada. Áno, mávam nimi stále smelšie a predstavujem si, že letím. Cítim ľahkosť. Nina ma vyzýva, aby som po nej opakovala. Hlboký nádych s rukami nad hlavou, záklon a potom silný výdych s predklonom až k zemi. Hovorí, aby som zrýchľovala a preháňala a na povzbudenie cvičí so mnou. O chvíľu sa potrebujem vydýchať.

Celý článok nájdete vo marcovom NOTA BENE - Pohyb. Príjemné čítanie

Text: Galina Lišháková foto: Gabriel Kuchta

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics