Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Agentky rovnosti

[02. 03. 2018]

O Jarke Kotlárovej a Drahuši Polákovej vedia už aj v zahraničí. Vlani získali ocenenie SozialMarie, ktorým oceňujú inovatívne projekty v sociálnej práci.

Obe päťdesiatničky majú stále úsmev na tvári. Hoci si v živote užili množstvo ústrkov a nepochopenia. Keď ich napriek skúsenostiam, snahe a množstvu rôznych certifikátov nikto nezamestnal, začali pracovať v rámci svojich komunít. S deťmi, so ženami. Nezištne, bez vyhliadky finančnej odmeny. Deti z osád Hájik a Levočské Lúky na východnom Slovensku odvtedy neprepadávajú a v škole sa im darí.

DOMA V OBÝVAČKE

Jarka a Drahuša sa na výlet do Viedne veľmi tešili. Už len vidieť ten veľký svet je zážitok. Že by popri tom získali aj ocenenie, im ani nenapadlo. Predpokladali, že vyhrá niekto vzdelanejší, kvalifikovanejší. Keď v sále počas slávnostného odovzdávania cien SozialMarie vyhlásili v nemčine ich projekt, ľudia v sále sa k nim začali obracať. Niekto im preložil: „Vyhrali ste!“ Uverili tomu až na pódiu. Dostali najdlhší potlesk zo všetkých ocenených.

Jarka Kotlárová žije v osade Hájik pri Spišskej Novej Vsi, Drahuša Poláková v Levočských Lúkach. Zoznámili sa pred dvanástimi rokmi. Občianske združenie SPOLU – Slovensko pozvalo na stretnutie aktivistov z osád a ony sa už vtedy venovali deťom. Padli si do oka a začali vymýšľať aktivity spoločne. Drahuša ukazuje svoje certifikáty z rôznych kurzov, workshopov a školení. Napriek nim si nemôže nájsť prácu. Hoci to skúšala neúnavne. Vraj vždy, keď videli Rómku, bolo pracovné miesto zrazu obsadené...

Učila sa za krajčírku, no keď mala šestnásť, rodičia jej zakázali chodiť ďalej do školy. Vraj má radšej zarábať. Tak začala robiť na veľkom poľnohospodárskom družstve. Bola tam osemnásť rokov. Potom sa prepúšťalo. Ako prví prišli o prácu Rómovia. Drahuša ešte chvíľu pracovala ako šička. Odvtedy je nezamestnaná. Keď jej vlastné deti vyrástli, cítila prázdnotu. Tak pozývala k sebe iné deti. Dodnes ich doučuje doma v obývačke. Vymýšľa rôzne zábavné aktivity, aby ich látka bavila. A postupne začala pracovať aj s ich mamami.

Celý článok nájdete vo marcovom NOTA BENE - Pohyb. Príjemné čítanie

Text a foto: Jana Čavojská

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics