Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Som šťastný človek

[02. 03. 2018]

Olympijský víťaz a majster sveta chodec MATEJ TÓTH zažil vo svojej kariére absolútny vrchol. A vlani aj veľmi ťažké chvíle po nespravodlivom obvinení z dopingu. No na tréningy sa stále teší. To mu nevzali ani dopingové komisie.

Bolo ťažké rozhodnúť sa pre kariéru profesionálneho športovca?

Bolo to veľmi ľahké. Odkedy som v trinástich rokoch vážnejšie začal robiť chôdzu, všetko k tomu spelo. Bol som šťastný, keď som sa stal profesionálnym športovcom. Môžem sa živiť tým, čo ma baví a napĺňa.

Predsa len, nemali ste pochybnosti? Najlepších je len pár, kariéra v športe môže byť krátka, rýchlo sa skončí, a čo potom?

Nie. Nemal som ambície stať sa olympijským víťazom. Vedel som, že moja kariéra možno nebude dlhá ani veľmi slávna. Ale chcel som robiť to, čo ma baví. Nakoniec som dosiahol úspechy, o akých som ani nesníval. Som šťastný človek. Málokto ide do roboty s radosťou. Moja robota navyše prináša radosť nielen mne, ale celému Slovensku. A to je skvelý pocit.

Ako ste si vybrali chôdzu?

Náhodou. Asi žiadny trinásťročný chlapec netúži byť profesionálny chodec. S atletikou som začal ako desaťročný. Skúšali sme všetky disciplíny a na rad prišla aj chôdza. Vyhovovali mi vytrvalostné športy. Predtým som chôdzu nežral. Potom som začal vnímať mená svojich slávnych predchodcov. Jozef Pribilinec, olympijský víťaz zo Soulu, bol mojím prvým veľkým vzorom.

Čo pre vás znamená pohyb?

Tým, že šport ma živí a tréning vnímam ako svoje povolanie, musím šetriť energiu práve na trénovanie. Prirodzeného pohybu nemám až tak veľa. Veľakrát som po náročnom tréningu rád, že vôbec žijem. Ale skúsil som si aj obdobie, keď som netrénoval. Vtedy som zistil, ako mi pohyb chýba. Nemusí to byť práve tréning. Vytiahnuť kamošov a ísť si zabehať je príjemné spestrenie dňa. Keď nemám také náročné tréningy, pohyb si kompenzujem bežnými aktivitami. Predstavujem si, že také by mal robiť každý človek. Nevyužívam auto na každú cestu, ale sa snažím chodiť pešo, s deťmi ideme na lyže, na turistiku, na bicykel.

Celý rozhovor nájdete vo marcovom NOTA BENE - Pohyb. Príjemné čítanie

Text a foto: Jana Čavojská

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics