Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Nočné bosorky

[04. 04. 2018]

Bojovali každú noc a boli hrdé, že to zvládli aj napriek strachu a únave. Nemohli vraj inak.

Cez frontovú líniu každé tri minúty nehlučne preplachtilo lietadlo s vypnutým motorom. Zhodilo bomby a vrátilo sa na provizórne poľné letisko tesne za frontom. Naložilo nové bomby a letelo znova. Takto to šlo od zotmenia až do svitania. „Nemci v noci radi spali a na naše lietadlá sa veľmi hnevali. Rozširovali o nás, že nie sme ženy ani muži, ale nočné bosorky,“ spomína hrdinka Sovietskeho zväzu, navigátorka Polina Geľmanová v knihe Tanec so smrťou od americkej pilotky Anne Noggle.

Povesť neohrozených bosoriek si za rušivé nočné nálety v druhej svetovej vojne vyslúžili ženy z 588. nočného bombardovacieho leteckého pluku, neskôr za zásluhy premenovaného na 46. gardový. Patril k trom sovietskym ženským plukom, ktoré v roku 1941 založila navigátorka a letecká rekordmanka Marina Raskovová. Ako jediný zostal až do konca vojny čisto ženský, bojovalo v ňom dvesto žien.

NA DVOJPLOŠNÍKU

Do pluku brali ženy, ktoré už predtým lietali na motorových lietadlách a klzákoch, alebo aspoň skákali s padákom. Mechaničky pochádzali skôr z robotníckeho prostredia, pilotky a navigátorky išli do vojny rovno z univerzít. Mnohé boli veľmi atraktívne a všetky boli mladé, často nemali ani dvadsať rokov. Na front odleteli 2. mája 1942. Každá z pilotiek odlietala vyše 800 bojových misií, desať aj viac za noc. Bombardovali dobre chránené ciele, ako nemecké letiská, vlakové stanice a koľajnice, zásobárne benzínu, sklady zbraní, poľné veliteľstvá, mosty.

Celý článok nájdete v aprílovom NOTA BENE - Noc. Príjemné čítanie

Text: Dagmar Gurová, foto: profimedia

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics