Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Človek a strom

[04. 06. 2018]

Človek a ovocný strom žijú tisícky rokov v symbióze. Do starých odrôd sú tie roky spolužitia vpísané. Pamätajú si dobré aj zlé časy, ktorým sa museli prispôsobiť.

Ovocné stromy potrebujú starostlivosť človeka. Ten ich ošetruje, hľadá pre ne najlepšie miesto, vyberá si tie, ktoré rodia najchutnejšie plody. Keď sa človek o strom prestane starať, splanie. Vráti sa k svojim divým predkom. Strom reaguje na prítomnosť človeka tak citlivo, že už len tá povzbudí stromy v zarastenom a neobhospodarovanom sade, aby začali dobre rodiť. Keď zomrie deduško, ktorý sa o strom dlhé roky staral, ten od smútku prestane dávať ovocie. 

Staré odrody nám teda do budúcnosti nesú bohatý genofond typov, chutí, odolnosti na klimatické zmeny. Lenže z regálov supermarketov sa nejako vytratili. Obchody a ich zákazníci chcú uniformné jablká. Pekné, veľké, lesklé, bez jediného kazu. V sadoch extenzívneho hospodárstva rastú aj stromy jeden ako druhý. Pestrosť starých odrôd sa vytráca. No predsa je tu muž, ktorý sadí stromy a ošetruje staré sady. Ľudovít Vašš (28) zo spolku Ovocný strom občianskeho združenia Pangea.

TISÍCKY DRUHOV

Keď stromy rodia, sadnú na bicykle a chodia po myjavských kopaniciach, aby našli tie s najchutnejším ovocím. Jabloní sú tisícky druhov. Všetky nemajú ani meno. Zaznačia si GPS súradnice najlepších stromov, aby z nich v zime prišli vziať vrúble. Tými potom na jar štepia podpníky, vypestované zo semienka. Len vlani vysadili sedem hektárov sadov po celom Slovensku. Napríklad aj mestský sad v Žiari nad Hronom, kde na 1,3 hektári vysadili deväťdesiat odrôd. Doslova čo strom, to iná odroda. Má to obrovskú výhodu: stromy sa navzájom dobre opeľujú.

Celý článok nájdete v júnovom NOTA BENE - Zem. Príjemné čítanie

Text a foto: Jana Čavojská

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics