Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Punk medzi chatrčami

[04. 06. 2018]

Kapela Rozpor absolvovala šnúru koncertov v stredovekých osadách tretieho sveta. V tých, ktoré máme v 21. storočí u nás, v strede Európy. 

Bol som na turné s viacerými kapelami, no vždy to bolo na normálnych miestach. Teda „normálnych“ v undergrounde – začmudené kluby, podzemné pajzle, diery na konci sveta. Skrátka, punk. Ale ešte nikdy som nebol na koncertoch v stredovekých osadách tretieho sveta. Tých, ktoré máme v 21. storočí u nás, v strede Európy.

Vyráža sa na dvoch dodávkach plných na maximum, ja ako čierny pasažier naskakujem na Spiši. Datra, kapelník Rozporu, je dlhoročný kamoš, poznám aj väčšinu osadenstva. Okrem kapely idú ľudia, čo sa budú starať o zvuk, techniku, fotky. Piatkový, prvý koncert zo šnúry, má byť v Chminianskych Jakubovanoch. Asi ste o tej dedinke nikdy nepočuli. Ani my.

Podľa dostupných údajov tvoria väčšinu obyvateľov Rómovia z osady. „Presný počet nemožno určiť, pretože mnohí nie sú evidovaní ani s trvalým, ani s prechodným pobytom,“ uvádza oficiálna stránka obce. Neskôr sa od miestnych dozvedáme, že v osade žije 2 400 ľudí. To množstvo udrie do očí hneď pri príchode. Všade pobehujú deti a psi, na svahu sú chatrče, pomedzi ktoré sa šplhajú hlinené cestičky, dolu rieka so splaškami.

Zatáčame a rozkladá sa stage. Celá osada je na nohách, obstúpení stovkami detí sa sotva dokážeme hýbať. „Ešte nikdy tu nikto nebol,“ hovorí nám miestny čávo. Asi najsilnejším momentom sú veľké, dokorán otvorené detské oči. „O Rómoch sa hovorí, že sa vedia pozrieť rovno do duše,“ rozpráva nám neskôr Štefan Dreveňák, rómsky aktivista a bloger z Bardejova. „Priznám sa, punk som doteraz nepočúval, takže bola to moja punková premiéra. Snažil som sa cez hluk hudby počúvať texty a tie sa mi páčia. Tak sa asi zo mňa stáva punkáč.“

Celú reportáž nájdete v júnovom NOTA BENE - Zem. Príjemné čítanie

Text: Peter Getting, foto: Matej Patka

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics