Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Krajina na vode

[11. 07. 2018]

Vlani oslávili päťdesiat rokov nezávislosti. Sealandské kniežatstvo bola vtedy opustená plošina Roughs Tower v mori desať kilometrov od pobrežia Suffolku v Spojenom kráľovstve.

Plošinu používala britská armáda ako obrannú pevnosť proti nemeckým lodiam počas druhej svetovej vojny. Potom zostala aj s podobnými stavbami v mori opustená. Počas vojny žilo na plošine sto až 120 príslušníkov armády, posledný odišiel v roku 1956. A 2. septembra 1967 pristál na plošine Paddy Roy Bates. Rádioamatér, ktorý viedol pirátske rádiovysielanie z Knock John, inej plošiny v mori, tá však bola ešte vo výsostných vodách Spojeného kráľovstva. Na plošine v medzinárodných vodách s tým mienil pokračovať. Napokon však vysielanie neobnovil. Namiesto toho vyhlásil nezávislý štát Sealand.

Na plošine sa usídlil celý jeho rodinný klan. Roy, manželka Joan a syn Michael. Ten mal štrnásť rokov, keď ho rodičia zobrali zo školy, aby sa stal princom novovzniknutého kniežatstva. „Vtedy ešte neboli mobilné telefóny. Nemali sme vôbec žiadnu komunikáciu so svetom. Šiel si tam a jednoducho si tam bol, kým sa o dva týždne po teba nevrátila loď. A tá vôbec nemusela prísť, niekedy sa ukázala aj po šiestich týždňoch. Celé dni som hľadel na horizont a čakal, kedy sa zjaví,“ povedal Michael pre BBC.

No aj tak tam život nebol nudný, na plošine sa diali dobrodružstvá, dokonca aj pokus o štátny prevrat. V auguste 1978 Alexander Achenbach, ktorý sa označoval za premiéra Sealandského kniežatstva, najal niekoľkých nemeckých a holandských žoldnierov a podnikol s nimi útok na Sealand, kým boli Roy a Joan na pobreží. Zaútočili helikoptérami a rýchloloďami a dvadsaťpäťročného Michaela si vzali ako rukojemníka. Michael sa však oslobodil a sám zajal útočníkov.

Celý článok nájdete v júlovom NOTA BENE - More. Príjemné čítanie

Text: Jana Čavojská, foto: happyfload.com

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics