Obsah aktuálneho čísla Nota bene

Nota bene číslo 210Páči sa Vám Nota bene a aktivity OZ Proti prúdu? 

Pošlite darcovskú SMS v hodnote 2 eurá na číslo 877 s textom: DMS START NOTABENE
Ďakujeme!

Zrušiť pravidelnú mesačnú podporu môžete zaslaním SMS na číslo 877 s textom: DMS STOP NOTABENE 

 

 

Boj o prežitie

[11. 07. 2018]

Patrí k základnej výbave človeka strach alebo túžba po tom, že sa raz ocitne na opustenom ostrove? Veď si to predstavte. Šíry oceán všade naokolo. Vy, tak ako vás Boh stvoril. Žiadne pomôcky, žiadne moderné somariny. Prežiť, loviť, skúšať, pokúšať vlastné hranice. Výzva, nie?

Každému účastníkovi som sa rozhodla povoliť 40 litrový drybag – tašku, ktorá sa môže namočiť a dá sa s ňou aj plávať. A dovolila som im zobrať si hocičo – okrem akejkoľvek elektroniky. Predstava, že si tam budú týpci fotiť jašteričky s mobilmi, ma desila. A skajpovať domov video. Fuj. Odporučila som im zobrať si hamaky s celtovinou na prekrytie, aby aspoň spali v suchu, keby pršalo. Pár mesiacov pred odchodom došiel zádrheľ. Štyria z desiatich to zrušili. Dvaja zo zdravotných dôvodov, jedna pre prácu a štvrtý sa zľakol. Už sa mi to doplniť nepodarilo. A cena bola vyrátaná na 10 ľudí. Čiže ešte sme ani nezačali a už som bola v strate. Fajne.

Tri dni pred príchodom skupiny na Maldivy prišiel cyklón. Normálny cyklón. Nikto to v decembri, v najhlavnejšej sezóne, nečakal. Nikto, koho poznám, žiaden cyklón na Maldivách nezažil. Vláda dala zákaz akýmkoľvek lodiam plaviť sa. A tak som sa ocitla na úplne inom atole, bez možnosti dostať sa na letisko. Nakoniec sa mi podarilo zmanažovať nákladnú loď, ktorá bežne odváža z nášho ostrova tony papáje, aby mňa, môjho syna a asi 15 ďalších turistov z ostrova evakuovala do Male, hlavného mesta Maldív. Loď našťastie povolenie dostala, lebo je to kargo loď a je ťažká a veľká...

Už 10 minút po vyplávaní z prístavu som si uvedomila, že 17 belochov nie je 5 ton papáje!!! Sme príliš ľahkí! Jazda smrti trvajúca päť hodín. Čierne vlny vyššie ako poschodová loď. Grcajúci turisti, nariekajúce matky, voda šľahajúca cez okná dnu. Úplne pokojní námorníci a môj spiaci syn boli snáď vtedy v inom časopriestore. Zažila som už na mori búrky, lenže toto nie je búrka, toto je cyklón. A nie je to 400-tonová luxusná oceľová Lloyd jachta, ale drevená kargo loď! No amen tma. Neviem, ako som zaspala, ale došlo k tomu a zobudila som sa na kľudnom mori v prístave v Male o piatej ráno. Za dve hodiny prídu moji turisti na boj o prežitie. A ja už som jeden boj práve vyhrala.

POMÓÓÓC, SMETI!

Prileteli traja. Z toho jeden bez batožiny. Seriózne. Traja. Malo ich byť 10. Potom teda 6. Teraz sú traja? Nielen cyklón na Maldivách, ale aj snežná búrka v Moskve. Uviazli tam. Vraj priletia zajtra. A títo traja leteli cez Dubaj, tak prešli. A ďalej: zo všetkých zúčastnených, keby hocikto iný stratil batožinu, tak je to jedno. Ale doktor??? Doktor mal špeciálnu zľavu na tento úchylný zájazd s tým, že berie komplet vybavenú lekárničku. A zrovna doktorovi stratia batožinu? Dokupujeme mu aspoň spacák, keďže hamaky tu nemajú, a opaľovací krém. Ostatné sa nejako spraví.

Celý článok nájdete v júlovom NOTA BENE - More. Príjemné čítanie

Text a foto: Dorota Nvotová

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.

Web Analytics