Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

 

 

Ľudia bez domova dostali šancu na lepší život

[03. 09. 2015]

Rastislav Iliev, moderátor: "Ľudia bez domova si privyrábajú upratovaním ulíc v Novom Meste. Príležitosti sa s radosťou chopila aj pani Jana. S tvrdením, že bezdomovcom sa nechce pracovať, nesúhlasí. Peniaze potrebuje napríklad na nové kachle. Zima sa blíži."

Pani Jana: "To nie je pravda, že ľudia bez domova nechcú pracovať. Ja by som robila aj toto nič, pretože ja aj kopem a robím aj iné práce ťažšie. Ja musím robiť, nemám kachle na zimu, musím kachle niekde zohnať, voda mi teraz odišla. Na čo potrebujem? Psíkom musím niečo dať. Na čo použijem? Mám to kde použiť."

Silvia Šeptáková, redaktorka: "Nové Mesto spolu s občianskym združením Vagus spustili projekt začiatkom augusta. Už počas prvého týždňa sa do neho zapojilo 16 ľudí bez domova. O prácu má záujem viac ľudí, ako môžu prijať. Upratovali plochy na Račianskej ulici v podchode na Trnavskom mýte, okolí Istropolisu, i na uliciach Pionierska, Šancova či Ursíniho. Poupratovali aj areál Základnej školy Za kasárňou. Pani Janu sme zastihli na Kukučínovej ulici. Ako ste sa dozvedeli o tejto príležitosti?"

Pani Jana: "Ako som sa dozvedela? Videla som to v televízii. Videla som to v televízii, ľudia bez domova dostali prácu. Niečo tam vybavili Vagus. Oni chodia niekedy aj ku mne tie dievčatá má pozrieť, ako sa mám z Vagusu, no tak som im povedala, že chcem robiť. No tak mi kázali, aby som prišla, tak som išla. Tak mi dali prácu."

Silvia Šeptáková: "Vy ste tu dnes prvýkrát, ako to hodnotíte?"

Pani Jana: "Dobre v pohode, roboty je chvála bohu."

Silvia Šeptáková: "Čo je dnes vašou úlohou?"

Pani Jana: "Dnes? Zbierame papiere, fľaše, smeti, je toho dosť."

Petra Kollárová, koordinátorka projektu, OZ Vagus: "Mám pocit, že to robia naozaj poriadne, čo to chodíme kontrolovať, tak možno niekedy urobia kratší úsek, ale efektívnejšie, keď vidíme predtým a potom. Niekedy postupne vypadnú ľudia tak prirodzene, ale hneď sú v podstate náhradníci, takže nemáme ani nejaké prázdne miesta, že nemá kto ísť robiť."

Silvia Šeptáková: "Prečo vypadnú ľudia?"

Petra Kollárová: "Býva to kvôli chorobe a zdravotnému stavu mnohokrát, alebo potom im prídu do toho také veci, že potom si nájdu stabilnejšiu brigádu čo je v podstate pozitívne. Veľakrát ak zistia, aké je to mať príjem, tak je to pre nich motiváciou hľadať si inú prácu, aby bol stabilnejší. Niekedy je pre nich náročné začať pracovať kvôli tomu, že majú tak vysoké exekúcie, že je to demotivujúce začať pracovať, lebo im z ich platu nič nezostane. A takto si zarobia aspoň to málom aby vedeli viesť taký štandardnejší život, že majú na stravu, vedia si zabezpečiť ubytovňu a potom, keď už majú ubytovňu, vedia si nájsť normálnu prácu, z ktorej si môžu nastaviť splátkový kalendár a splácať exekúcie, čo už je v podstate taký vyšší level a integrácia."

Silvia Šeptáková: "Z tohto im exekútor nesťahuje žiadny podiel?"

Petra Kollárová: "To je tak malá čiastka, že nemá nárok."

Silvia Šeptáková: "Na čo najčastejšie používajú tieto peniaze, určite sa o tom s nimi rozprávate."

Petre Kollárová: "Napríklad teraz pani potrebuje kachle na chatku, potom je to ubytovňa, potom je to strava, záleží na tom, akú čiastku zarobia."

Silvia Šeptáková: "Za hodinu v teréne dostanú 2 eurá a 50 centov. Pracujú 4-krát do týždňa po štyri hodiny. Mesačne si takto môžu privyrobiť aj 160 eur. Projekt potrvá do konca novembre. Mestská časť naň získala financie z externých zdrojov."

Petra Kollárová: "Sme tolerantnejší ako klasickí zamestnávatelia v tom, že vieme, v akých podmienkach žijú a aké to je ťažké, takže je to také postupné získavanie pracovných návykov. A v podstate keď už nabehnú na ten režim a pracujú štyri hodiny a postupne viac, tak v podstate vedia prirodzenejšie prejsť do normálneho pracovného procesu. Je super vidieť tie maličké krôčiky, ktoré robia, možno to nie je hneď obrovský krok, ktorý ohúri, ale vidieť tie drobné krôčiky je fakt perfektné."

Pani Jana: "A aké je moje želanie? Aby som mohla zostať na tej záhrade, kde bývam, tam bývam už roky, aby som tam mohla zostať, aby som mohla aspoň túto prácu robiť a to zdravie."

Ľudia bez domova dostali šancu na lepší život
Autor: Silvia Šeptáková
Zaradenie:
Strana:
Datum: 2015-09-01
Zdroj: TV Bratislava, 18:00
Nadpis: Ľudia bez domova dostali šancu na lepší život
Text:

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems.

Web Analytics