Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

 

 

Teplé jedlo a šatstvo za aktivačné práce

[03. 09. 2015]

Martina Gapčová, moderátor: "Teplé jedlo a šatstvo za odpracované komunálne služby. Takto chce košická mestská časť KVP aspoň čiastočne vyriešiť problém s bezdomovcami. Podľa sociálneho pracovníka ale takýto spôsob nie je dostatočne motivujúci. V Bratislave sa napríklad osvedčil projekt, kde si ľudia bez domova môžu zarobiť peniaze."

Elena Koritšánska, redaktorka: "V Košiciach žije približne osemsto bezdomovcov. Niektorí z nich sa potulujú aj po sídlisku KVP. Starosta mestskej časti Alfonz Halenár by im chcel pomôcť."

Alfonz Halenár, starosta MČ Košice KVP: "Radi by sme ich motivovali tým, že im ponúkneme jedno teplé jedlo, možnosť chemického WC, oblečenia, poprípade sprchy."

Elena Koritšánska: "Protislužbou by mali byť aktivačné práce. Napríklad zametanie ulíc. Na sídlisku KVP žije aj Ladislav, ktorý je na ulici trinásť rokov. Ponuka mestskej časti sa mu pozdáva. Podľa neho to však jeho problém nevyrieši."

Ladislav, obyvateľ mestskej časti KVP: "Bývanie, mňa toto zaujíma najviac. Jeden stan."

Elena Koritšánska: "Čiže šaty a polievku vám netreba?"

Ladislav: "Tak aj to by sa pridalo, ale tak jedná sa o to, že by sme neboli na tej zime."

Elena Koritšánska: "Pred niekoľkými rokmi zaviedli podobný projekt aj v Trnave. Mesto bezdomovcom ponúklo za obecné práce aj nocľah. Hovorca mesta Pavol Tomašovič."

Pavol Tomašovič, hovorca mesta Trnava: "Z osemdesiatich ôsmych bezdomovcov reagovalo na túto výzvu šesť. V súčasnosti na tomto projekte pracujú traja bezdomovci."

Elena Koritšánska: "Všetci traja majú občiansky preukaz. Len vďaka tomu totiž môžu dostať od štátu šesťdesiateurovú sociálnu dávku. V Bratislave si môžu zarobiť peniaze aj tí, ktorí ho nemajú. Občianske združenie Vagus v spolupráci s bratislavským magistrátom a mestskou časťou Nové Mesto už druhý rok zamestnáva od augusta do decembra dvadsaťpäť ľudí. Človek bez domova si môže upratovaním ulíc zarobiť dve eurá a päťdesiat centov na hodinu. Peter Adam z občianskeho združenia hovorí, že peňažná odmena motivuje viac ako jedlo, alebo šatstvo."

Peter Adam, občianske združenie Vagus: "Si vedia zo zarobených peňazí vybaviť doklady, ktoré im chýbajú, občiansky preukaz. Zarobiť pre človeka na ulici tridsaťtri euro je neskutočný problém. Potom časť ľudí keď robí od augusta do decembra, tak si vie nasporiť peniaze na ubytovňu na zimu."

Elena Koritšánska: "Podľa neho je potrebné, aby s týmito ľuďmi denne pracovali nielen sociálni pracovníci, ale aj pracovní terapeuti. Učia ich opäť získať stratené pracovné návyky a začleniť ich do bežného života."

Teplé jedlo a šatstvo za aktivačné práce
Autor: Elena Koritšánska
Zaradenie: z domova
Strana:
Datum: 2015-08-31
Zdroj: Rádio Regina BA, 12:00
Nadpis: Teplé jedlo a šatstvo za aktivačné práce
Text:

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems.

Web Analytics