Inzercia

v NOTA BENE

Viac...

 

 

 

Trenčín - Mestu stále chýba denný stacionár

[09. 09. 2015]

V Trenčíne dlhodobo chýba zariadenie, v ktorom môžu ľudia v núdzi tráviť celé dni. Vhodné priestory hľadajú už mnoho rokov.

TRENČÍN. Riešenie problematiky ľudí bez domova je dlhodobým problémom Trenčína. Pred približne štyrmi rokmi pre nich zriadili nocľaháreň na Nešporovej ulici pri Gymnáziu Ľudovíta Štúra.

Môžu tu byť približne od siedmej večer do siedmej rána. Mesto je ale povinné vybudovať zariadenie, v ktorom môžu ľudia v ťažkej situácií tráviť celé dni.

"Mesto už dlhší čas hľadá a rokuje o vhodných priestoroch pre zriadenie krízového centra, kde by našli útočisko najmä ľudia v núdzi, opustené matky s deťmi, mladé rodiny v zlej sociálnej situácii, týrané ženy i ľudia bez domova. Ešte donedávna to vyzeralo nádejne s budovou bývalej Dukly na Štefánikovej ulici, no situácia sa skomplikovala," povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

ZMOS: Treba spolupracovať s neziskovkami

Podľa hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka by mesto malo spolupracovať s neziskovými organizáciami. "Tieto organizácie sa môžu uchádzať o zdroje, ktoré môžu napomôcť kvalitu či kvantitu poskytovaných služieb. Ide o rôzne dotačné schémy ministerstiev, samosprávnych krajov, nadácií, fondov a podobne," povedal.

Mesto by podľa neho malo tiež zistiť aktuálny stav, v rámci ktorého by mali nájsť vhodné organizácie na spoluprácu.

"Dobrým riešením je, pokiaľ mesto deklaruje snahu o riešenie situácie v strategických plánoch rozvoja sociálnych a hospodárskych služieb, ktorý má vychádzať z riadne zisteného stavu. To zahŕňa aj prieskum poskytovateľov služieb na okolí. Ak v území mesta vhodná organizácia chýba, môžu podporiť jeho vznik alebo nadviazať spoluprácu s inými etablovanými subjektmi," povedal Kaliňák.

O nocľaháreň sa stará Maltézsky rád

V Trenčíne pracuje s bezdomovcami zbor dobrovoľníkov z Maltézskeho rádu.

Starajú sa aj o ľudí v nocľahárni pri gymnáziu. Podľa riaditeľa zboru Pavla Juríčka je absencia denného stacionára v krajskom meste neprípustná. "V každom okresnom meste funguje celodenné zariadenie v rôznych formách. Keď sa snažíme klientom ubytovne zabezpečiť prácu, po nočných službách v trojzmennej práci si nemajú ísť kam oddýchnuť. Nocľaháreň je tiež otvorená len od novembra do marca, čo je ďalší veľký problém," povedal Juríček.

Počet ľudí bez domova stúpa

Ľudí bez domova podľa neho pribúda. "Počet bezdomovcov nielen v našom meste má stúpajúcu tendenciu. Do zariadenia v minulej sezóne prichádzalo väčšie množstvo mladšej vekovej kategórie," pokračuje Juríček.

Dôvody, pre ktoré ľudia prichádzajú, podľa neho nie sú také jednoznačné, ako si predstavuje množstvo ľudí.

"Približne 90 percent z nich boli chlapci z rozvrátených rodín. Nie všetci boli alkoholici, gembleri alebo drogovo závislí. Bola tam komplet rodina otec, matka, syn alebo ľudia, ktorí prišli o strechu nad hlavou vďaka nebankovým inštitúciám," dodal Juríček.

Podľa hovorkyne Trenčína mesto na vytvorení plánu pracuje. Analýzu sociálnych služieb už vraj spracovali. Komunitný plán má byť súčasťou Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Jeho prvý návrh sľúbili pred prázdninami zverejniť v septembri.

Náčrt plánu majú zverejniť tento mesiac

Žiadne konkrétne informácie však zatiaľ nespomenula.

"V rámci nového Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja na najbližších sedem rokov chceme spraviť viacero opatrení, ktoré sa týkajú sociálnych služieb mesta, pretože zistené údaje o poskytovaných službách a ich užívateľoch, ako aj demografické údaje o starnutí populácie, sú neúprosné," povedala Ságová. Mesto sľubuje, že sociálne služby sa stanú jednou z najpálčivejších oblastí v budúcom rozvoji mesta a pripravovaný plán mesta na to bude reagovať.

Priestor hľadajú mnoho rokov

Už pri zriadení nocľahárne pred približne štyrmi rokmi hľadalo mesto priestory, v ktorých by mohli centrum vybudovať. Prvým návrhom bola mestská chata v Soblahove. Ľudia zo Soblahova a z jeho okolia však proti návrhu rozbehli petíciu. Ďalšími priestormi mala byť budova Dukly na Štefánikovej ulici alebo bývalý detský domov v Hornom Orechovom.

Autor: Dora Briestenská
Zaradenie: Spravodajstvo
Strana:
Datum: 2015-09-08
Zdroj: sme.sk
Nadpis: Mestu stále chýba denný stacionár
Text:

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems.

Web Analytics