Bezdomovecký večierok NOTA BENE v PKO

[15. 12. 2010]

V utorok 14.12.2010 sa uskutočnilo vianočné posedenie bratislavských predajcov NOTA BENE a ich priateľov v PKO.

Bezdomovci nepotrebujú večierky, tak ako ich nepotrebujeme my. Potrebujú niekam patriť. Naši predajcovia NOTA BENE si našli u nás dôvod ráno vstať, ísť do práce, stretnúť sa na ulici so svojimi zákazníkmi a cítiť sa užitoční. A môžu spolu s nami osláviť Vianoce, ktoré nie sú pre osamelých ľudí tým najjednoduchším obdobím.

Večierok podporilo Ministerstvo obrany SR, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Nadácia Orange, Baumit, Zastúpenie Európskej komise na Slovensku v rámci Roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu, Unicore, Merchyou , Easy Com, Slovenské elektrárne, a.s. - člen skupiny ENEL a zamestnanci LENOVO.

Ďakujeme kapele LEDO Band a detskému spevokolu Cirkvi bratskej - Kvapôčky, ktorí vystúpili bez nároku na honorár a dobrovoľníkom Martine Petijovej, Petrovi Popluhárovi a študentkám a študentom bilinguálneho gymnázia C.S.LewisMedzi hosťami večierka bol aj minister obrany Ľubomír Galko a Daniel Pastirčák (kazateľ, básnik a prozaik).

Ľudia bez domova sú v prvom rade ľudské bytosti, ktoré majú tie isté potreby ako my a majú takú istú hodnotu ako my - nie je to odpad, ktorý máme odpratať na kraj mesta. Ľudia, ktorí sa ocitli na ulici (a mnohí až tam skončili pri alkohole) sa do tohto stavu dostali po rokoch apatie a beznádeje a zlyhaných pokusoch žiť lepší život. A ostal im len únik. Nikomu to neželáme, ale nikto z nás nevie akoby sa správal, keby sa mu jeho svet rozsypal pod nohami a on by sa stal pre okolie zapáchajúcim kúskom čohosi, čo ľuďom v meste len zavadzia.

Keď to so svojím životom vzdáte, potrebujete, aby za Vami prišiel niekto, kto to nevzdal.

Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí to s nami nevzdali - všetkým čitateľom ale aj médiám, ktoré informujú pravdivo a odhaľujú predsudky, ktoré v nás driemu. Články v mediách o bezdomovcoch formujú verejnú mienku a tá priamo určuje ochotu politikov podporiť budovanie služieb, ktoré bezdomovcom pomáha sa z tej ulice dostať.


Doplnkové info:
Pomôcť môžete aj vy – Linka na pomoc bezdomovcom v Bratislave Združenie Proti prúdu okrem časopisu NOTA BENE prevádzkuje aj projekt STREET WORK – vyhľadávanie a pomoc ľuďom bez domova (vrátane ťažko závislých od alkoholu) priamo v uliciach Bratislavy.

Vo večerných hodinách – šesť dní do týždňa im terénni pracovníci poskytujú základné ošetrenie, poradenstvo a tým, čo to potrebujú aj odvoz k lekárovi, do nocľahárne, či materiálnu pomoc.

Cieľ je znížiť riziko ich umrznutia a pomoc so zabezpečením ich základných potrieb.

Projekt zapája do pomoci aj verejnosť prostredníctvom Linky na pomoc bezdomovcom: 0907 733 388 na ktoré od pondelka do soboty v časoch od 17:00 do 22:00 hod môžu ľudia volať tipy na bezdomovcov v Bratislave, ktorým chcú pomôcť.


Prezentácia fotografií z vianočného posedenia NOTA BENE 

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems.

Web Analytics