10 ROKOV NOTA BENE SME OSLÁVILI S IONOM

[23. 09. 2011]

Desiate výročie Nota bene sme oslavovali s exkluzívnymi hosťami. TA3 mala na svojej oslave Larryho Kinga, nás navštívil svetoznámy kráľ koláží Ion Barladeanu, ktorý zažil, čo je to život na ulici. Spolu s ním prišiel z Rumunska aj jeho objaviteľ a galerista Dan Popescu.

Keď som videla film o Ionovi, ľudia okolo v kine sa smiali, výskali, plakali. Prišlo mi, že to, čo teraz vidím je vzácnosť. Jeho príbeh, jeho talent - parodické, cynické a občas správne drzé koláže... Bolo to osviežujúci pocit, ktorý sme chceli posunúť ďalej.

Myslím si, že vzácne veci okolo nás obvykle nevidíme, ani keď nám presvištia rovno pred nosom. A už vôbec nás nebaví hľadať hodnoty na čudných miestach, či v čudných ľuďoch - pri kontajneroch, v tackajúcich sa postavičkách pri Tescu... Začína mi to pripadať, že to je naša škoda. Ten, kto stráca sme my.

Našťastie Ionov talent nezostal aj vďaka Danovi Popescu prehliadnutý. Som rada, že sme tu mali oboch - Iona, ktorý má talent a Dana, ktorý talent, keď ho mal pod nosom, rozpoznal a konal. Dobrá vec na inšpiratívnych ľuďoch je, že sú nákazliví.

Verím, že nás príbeh Iona a Dana nakazí presvedčením, že v tomto divokom svete je všetko možné. Aj to, že jeden deň nemáte, čo do úst a na ďalší vystavujete svoju tvorbu vedľa diel Andyho Warhola a večeriate s Angelinou Jolie. A že tam, kde vidíme len odpad je občas chyba len v našom prijímači.

Ozajstné poklady treba hľadať, to vie už každé päťročné dieťa. Vedia, že sa skrývajú na tých najzašitejších miestach a že princovia sú občas zakliaty v zelených obojživelníkoch. Čo je deťom jasné, sa musia učiť dospelí. Ľudia bez domova každodenne zažívajú, že ich vzácnosť prehliadame.

Dať späť hodnotu ľuďom, ktorí ju na chvíľu stratili, aj o tom je Nota bene. Medzi našimi predajcami sú nielen skvelí predajcovia, ale aj talentovaní spisovatelia, herci, a najmä pozorní poslucháči. (Kedy vás kto naposledy vypočul so skutočným záujmom? Možno to bol práve náš predajca.)

Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí do dobrodružstva objavovania skrytých pokladov (v sebe aj v iných) s nami za tých desať rokov išli a pôjdu.

Slávne koláže Iona Barladeanu si môžete pozrieť na Rybnom námestí (na konci Hviezdoslavovho námestia) v Bratislave do 19. októbra.

Sandra Tordová Šéfredaktorka

Viac si prečítate v októbrovom čísle NOTA BENE, kde prinesieme exkluzívny rozhovor a ďalšie zaujímavé témy.


SME o výstave Iona Barladeanu:
http://bratislava.sme.sk/c/6066928/krala-kolazi-ion-barladeanu.html

 

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems.

Web Analytics