Nová kniha Nota bene ZÁZRAČNÉ DIEŤA - skvelé čítanie, ktoré pomáha

[05. 11. 2012]

Odvážny autobiografický román predajkyne Nota bene, Jely Matuškovičovej pokrstí herečka Táňa Pauhofová už tento utorok 6.11.2012 o 14:30 v priestoroch Nota bene na Karpatskej 10 v Bratislave.

 

Knihy Nota bene - skvelé čítanie, ktoré pomáha

ZÁZRAČNÉ DIEŤA JE NAJLEPŠÍ VIANOČNÝ DARČEK

 

Odvážny autobiografický román predajkyne Nota bene, Jely Matuškovičovej pokrstí herečka Táňa Pauhofová už tento utorok 6.11.2012 o 14:30 v priestoroch Nota bene na Karpatskej 10 v Bratislave.

 

O autorke

„Vždy som si chcela zahrať vo filme hrdinku, ktorá žije na hrane. Nevyšlo to, tak som si to prežila v skutočnom živote,“ hovorí predajkyňa Nota bene, Jela Matuškovičová-Medvecká. Autobiografický román Zázračné dieťa, ktorý vydáva o. z. Proti prúdu, začala písať na psychiatrickom liečení. Život talentovaného dievčaťa z intelektuálnej rodiny bol ovplyvnený psychickou chorobou a početnými pobytmi na psychiatriách po celom Slovensku. Medzi slávnych predkov Jely Matuškovičovej patria Terézia Vansová a Janko Matuška. Jela sa už päť rokov živí predajom Nota bene vďaka ktorému si zabezpečuje bývanie. Nad vodou ju drží písanie a divadlo. Hrá v Divadle bez domova, ktoré podľa jej príbehu naštudovalo hru Zázračné dieťa. Je autorkou dvoch kníh a členkou Spolku slovenského spisovateľa.

 

O knihe

Kniha Zázračné dieťa je autobiografický román o tom, že človek znesie veľa a rozhodne viac než si myslí. Autorka jednoduchým úsporným štýlom popisuje svoj vnútorný boj a vzťahy vo svete, ktorý nemá pochopenie pre ľudí s psychickým ochorením. Knihe nechýba svieži nadhľad a zmysel pre iróniu. Jela trúsi neúctivé komentáre voči sebe a svetu okolo nej. „Mala by som si možno zúfať, alebo to aspoň zatajiť, “ hovorí os vojom živote. Namiesto toho napísala knihu. Vďaka Bohu za to.  (Sandra Tordová, o. z. Proti prúdu)

Knihu si môžete kúpiť v 17-ich mestách Slovenska výhradne od predajcov Nota bene. Jej cena je 6 eur, z toho ide 3,50 euro predajcovi. Je to v poradí už štvrtá kniha z pera predajcov Nota bene, ktorej cieľom je pomôcť predajcom prežiť zimu dôstojne a v teple. Kniha vychádza v rámci projektu financovaného z Blokového grantu pre MVO švajčiarsko-slovenskej spolupráce.

 

Kniha, ktorá pomáha

Rozšírené vydanie knihy Zázračné dieťa v náklade 5000 ks vydalo občianske združenie Proti prúdu. „Tešíme sa, že môžeme predajcom pomôcť prežiť nadchádzajúcu zimu dôstojne a v teple. Nechceme, aby sa naši predajcovia ocitali v roli žobrákov, ktorí stoja s časopisom ako rekvizitou. Našou snahou je vyrábať kvalitný časopis a knihy, ktoré si ľudia budú kupovať nie zo súcitu, ale pretože sú dobré,“ povedala Sandra Tordová z o. z. Proti prúdu.

„Jela je extrémne veľká milovníčka zvierat, preto sme sa rozhodli, že jedno percento z výťažku z predaja pôjde na pomoc opusteným zvieratám, dodala Tordová.

 

Už päť rokov dávame priestor talentovaným ľuďom bez domova a narúšame obraz ľudí bez domova, ktorých mnohí mylne vnímajú ako asociálov a „občanov druhej kategórie.“ Doteraz sa predalo 17 500 kusov kníh po celom Slovensku. Medzi predajcami Nota bene je niekoľko literárnych talentov. Júliusovi, bývalému predajcovi Nota bene o. z. Proti prúdu vydalo už tri knihy. A nedávno sa stal známym aj náš bývalý predajca Peter Sorát. Petrovi s vydaním jeho knihy Pouličný diviak pomohol Daniel Hevier, s ktorým sa zoznámil počas predaja časopisu Nota bene.

 

Povedali o knihe Zázračné dieťa

„Citlivý a sugestívny pohľad do duše jednej (ne)obyčajnej ženy. Silný terapeutický účinok.“ Dado Nagy

 

„Jelina kniha je pútavá, čistá, úprimná a taká naozajstná, že s ňou čitateľ prežíva všetky výhry aj prehry a dúfa v šťastný koniec. Tento príbeh si zaslúži byť čítaný, keď bol poctivo odžitý.“  

Táňa Pauhofová, herečka a krstná mama knihy

 

 

„Pani Jela má veľa skúseností s prežívaním a trápením sa pri obsedantno-kompulzívnej poruche. S mnohým sa zdôverila. Ak bude občas ironická alebo sarkastická voči našej psychiatrii, je to v poriadku. Patrí nám to. Musela prejsť mnohými úskaliami, ktoré dramaticky prežívala. Verím, že teraz po desaťročiach by sa jej dostalo lepšej starostlivosti. Špeciálna vďaka patrí jej manicky rozjarenej spolupacientke, ktorá ju neodolateľne dokázala nahovoriť na to, čoho sa veľmi bála a čo súviselo s jej strachmi.

MUDr. Jozef Hašto, PhD., psychiater, psychoterapeut a krstný otec knihy

 

Tlačová správa o. z. Proti prúdu

z dňa 5.11.2012

 

Viac informácií:

Zuzana Pohánková, PR / fundraising, 0917 275 812, zuzana@notabene.sk  

Sandra Tordová, šéfredaktorka NB, štatutárna zástupkyňa o. z. Proti prúdu, sandra.tordova@gmail.com

 

Doplnkové informácie:

 

 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics