PRAVÝ ČI FALOŠNÝ

[02. 05. 2014]

"Mladý muž sa prechádzal s jedným kusom Nota bene po Obchodnej ulici v Bratislave a hlasno sa dožadoval mojej podpory. Keď som mu odmietla dať peniaze, bol agresívny, hodnú chvíľu šiel za mnou a vulgárne mi nadával. Triasla som sa ešte pol hodinu po incidente," napísala nám pani Katka.

 

Úplne pochopím, ak sa Katka po tomto zážitku všetkým predajcom Nota bene zďaleka vyhne. Sťažnostiam od ľudí venujeme veľkú pozornosť. Takýto zážitok vážne ohrozuje dobré meno projektu a oberá slušných predajcov o živobytie. Preto ďakujeme, že nám pomáhate a dávate nám spätnú väzbu. Vo väčšine nahlásených prípadov sa ukázalo, že agresívny „domáhač pomoci“ nebol oficiálnym predajcom. Tak ako Katka, mnohí čitatelia Nota bene nerozoznali, že sa stali obeťou žobráka, ktorý časopis zneužil. Žobráka spoznáte podľa toho, že nemá preukaz, nestojí na svojom predajnom mieste a má len jedno pokrčené Nota bene, ktoré nepustí z rúk. Chceme, aby vaša dôvera nevyšla navnivoč. Preto od mája spoznáte pravého predajcu podľa oficiálnej vesty. Zatiaľ skúšobne len v Bratislave a v Pezinku, neskôr v ďalších mestách.

 

 

Červenožltá kombinácia už z diaľky pomôže rozlíšiť, s kým máte dočinenia a ušetrí vás ľahšie od nepríjemného zážitku. Vesty sú pracovnou uniformou aj predajcov časopisov v Anglicku či v Nemecku, a pomáhajú im zvýšiť predaj a dôstojnosť ich práce. S nápadom na vesty prišli samotní predajcovia Nota bene. Museli si našetriť 15 eur ako zálohu na vestu. Výnimkou z pravidla sú predajcovia – začiatočníci. Tí vestu nemajú, iba špeciálny preukaz platný v danom mesiaci. V budúcnosti budú predávať len na označených miestach.

 

Nezatracujeme nikoho, kto sa rozhodol žobrať – pokiaľ neohrozuje a neobťažuje iných ľudí. Ale bez Nota bene.

 

Pravý predajca:

  • má preukaz predajcu na viditeľnom mieste. V Bratislave nosí od mája oficiálnu vestu s logom Nota bene. Číslo na preukaze má rovnaké ako číslo na časopise, ktorý predáva.
  • prešiel tréningom a dodržiava kódex predajcu.
  • zdarma dostal 3 štartovacie časopisy. Všetky ďalšie si kupuje za 70 centov. Časopisy predáva za 1,4 eur, so ziskom musí hospodáriť zodpovedne. Odkladá ho na nákup ďalších časopisov a na živobytie.
  • má povinnosť zúčastňovať sa poradenských skupín a aktívne spolupracuje na riešení svojej situácie so sociálnymi pracovníkmi.
  • sa učí prevziať zodpovednosť za svoj život a spoliehať sa na vlastné schopnosti a vytrvalosť, nie na milodary iných. Lebo predaj Nota je práca, a nie žobranie.

 

Ďakujeme, že ste všímaví.
Sandra Tordová
šéfredaktorka Nota bene a štatutárna zástupkyňa OZ Proti prúdu

 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics