Na Hlavnej železničnej stanici v Bratislave pomáhajú cestujúcim s batožinou Nota bene Nosiči batožín

[11. 12. 2014]

Na Hlavnej stanici v Bratislave od pondelka 8.12.2014 pomáhajú cestujúcim siedmi Nosiči batožín. Ide o vybraných predajcov Nota bene, ktorých spoznáte podľa špeciálnej uniformy.

Železničná stanica v Bratislave sa zmenila. Prišli sme s novou myšlienkou zamestnávania ľudí bez domova. Siedmi predajcovia nášho pouličného časopisu Nota bene budú zamestnaní ako Nosiči batožín. Ich úlohou bude pomáhať najmä starším ľuďom a ženám s batožinou a taškami prekonať schody v budove Hlavnej stanice. 

Nosiči batožín budú v pilotnej prevádzke pracovať každý pondelok, stredu a v piatok od 9:00 do 13:00 hod. Na začiatku sme vybrali menej frekventované časy, aby si nosiči zvykli na novú prácu. Na úvod ich čaká neľahká úloha: rozbehnúť úplne novú službu a získať si dôveru ľudí. Ich úlohou bude osloviť cestujúceho, zvládnuť prípadné odmietnutie a vyriešiť problémové situácie, ktoré im táto práca prinesie. Nosičov budú viesť a podporovať aj sociálni pracovníci, ktorí ktorí im budú k dispozícii priamo na stanici.

Po úvodnej fáze budú nosiči pracovať v rušnejšej prevádzke. A ak sa podarí získať ďalšie zdroje, našou víziou je zamestnať troch nosičov na polovičný úväzok aby poskytovali svoje služby každý deň.

Dlhy a exekúcie často bránia ľuďom bez domova zamestnať sa. Aby sme zvýšili ich šance násť si stabilné zamestnanie, súčasťou projektu je aj pilotný program odlžovania. Vrámci tohto programu nosičom zduplikujeme všetky peniaze, ktoré si odloží zo svojej mzdy na splatenie dlhov. Našim primárnym cieľom je predajcom pomôcť s odlžením najmä v zdravotných poisťovniach, aby mali prístup k zdravotnej pomoci.

Podporte nás darom, ak sa vám naša idea páči priamo na darcovskom portáli:

https://www.dobrakrajina.sk/sk/projekt/nosici-batoziny-nota-bene

Ľudia bez domova čelia mnohým problémom. Často sa pohybujú v začarovanom kruhu. Aby mohli pracovať, musia mať adekvátne bývanie. Aby si ho dovolili zaplatiť, musia mať prácu a peniaze. A tu narážajú na problém, že na Slovensku je alarmujúci nedostatok cenovo dostupných verejných nájomnch bytov. Väčšina ľudí bez domova vypadla zo systému, neberú sociálne dávky a tým ich dlh na zdravotnom poistení rastie. Neošetria ich u lekára, a následné exekúcie im bránia zamestnať sa, lebo zo sumy, ktorá im ostane, jednoducho neprežijú. 

S nápadom nosičov na stanici prišla jedna čitateľka Nota bene, ktorá si v e-maily povzdychla, ako sa musí vláčiť s batožinou po schodoch na Hlavnej stanici v Bratislave. Napadla jej myšlienka, aké by bolo úžasné, keby tam boli naši predajcovia a pomáhali s kuframi a taškami. Samozrejme v pekných uniformách, ktorými vzbudia dôveru u cestujúcich. Nadchlo nás to, pretože sme si uvedomili, že práca nosiča prináša riešenia na dva problémy. Cestujúci získajú potrebnú pomoc a ľudia v núdzi prácu. Tešia nás uniformy, ktoré majú historický ráz a ktoré navrhla Ivana Struhárová a ušila Eva Beňová. Ďakujeme ze skvele odvedenú prácu!

Ľudia bez domova sú často vnímaní najmä v roli tých, ktorým treba pomáhať.

Teraz sa situácia obráti. Vybraní predajcovia Nota bene budú v úlohe nosičov, ktorí pomôžu cestujúcim s batožinou. Hoci nie je zatiaľ v našich silách pokryť celú potrebu, aspoň svojou troškou prispejeme k uľahčeniu života mnohých cestujúcich. Naši predajcovia budú súčasťou riešenia problému, ktorý roky trápi mnohých návštevníkov Hlavnej stanice. 

Projekt Nosiči batožín realizujeme v rámci Programu Aktívne občianstvo a inklúzia podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom, ktorý spravuje Nadácia Ekopolis, Nadácia pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia na podporu sociálnych zmien a tiež vďaka finančnému príspevku Hlavného mesta SR. 

Partnermi projektu sú Železnice Slovenskej republiky, reklamná agentúra MADE BY VACULIK s.r.o., Železničná spoločnosť Slovensko a. s., a Meton Slovakia a.s.

VIAC INFO:

Sandra Tordová, riaditeľka OZ Proti prúdu, vydavateľ Nota bene

E-mail: sandra.tordova@notabene.sk

Mobil: 0905 143 651

 

Začiatok stránky

Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems.

Web Analytics