Nota bene - články o bezdomovectve

Mnoho ľudí má mylnú predstavu, že Nota bene je celé o bezdomovectve. Nie je. Každé číslo má svoju tému (napr. Divočina, Spolu, Paradox, Reštart, Extrém) a tému bezdomovecva spracúvame nasledovne:

  • krátke správy z Nota bene
  • portét predajcu
  • a max. jeden článok k téme bezdomovectva

Slovenské médiá o bezdomovectve neinformujú komplexne - bohužiaľ častokrát to robia iba v negatívnych súvislostiach. V Nota bene preto chceme a píšeme o našich 14 ročných skúsenostiach zo Slovenska ale aj o inšpiratívnych riešeniach zo zahraničia. Otvárame témy ako je bývanie ľudí bez domova, sociálne služby, zdravotná starostlivosť, zamestnávanie, prístup k hmotnému zabezpečeniu a právam pre týchto ľudí. Približujeme život ľudí bez domova i aktivity nášho združenia širokej verejnosti. 


Veľmi si vážime, že kúpou Nota bene podporujete svojho predajcu. Len vďaka tomu môžeme od roku 2001 vydávať časopis a rozvíjať ďalšie pilotné projekty nášho združenia Proti prúdu. V súčasnosti ide najmä o zamestnávanie a oddlžovanie ľudí bez domova v projekte Nosiči batožín, prípravu návrhu Národnej stratégie prevencie a riešenia bezdomovectva a legislatívnych zmien v projekte Advokácia a systémové zmeny a príprave projektu Bývanie ako domov na princípoch housing first a rapid re-housing, ktoré uplatňujú zahraničné krajiny pri riešení bezdomovectva. 


 

7 dôvodov prečo potrebujeme Národnú stratégiu prevencie a riešenia bezdomovectva

Nota bene 181 júl 2016

téma: riešenie bezdomovectva / Národná stratégia


 

Osobný bankrot je o zdravie

Nosič batožiny Nota bene a bojovník Laco. Nezlomili ho uránové bane a nezlomí ho ani neprajný štátny systém.

Nota bene 180 máj 2016

téma: legislatívne bariéry / osobný bankrot 


Ľudia bez domova sú podľa štátu turisti

Predávajú Nota bene aj roky a predsa sa nemôžu dostať z ulice. Chcete vedieť prečo a ako vôbec dokážu prežiť? Bez cenovo dostupných nájomných bytov určených na trvalé a uspokojivé bývanie je bezdomovectvo neriešiteľným problémom.

Nota bene 178 apríl 2016

téma: bývanie / ubytovne / výsledky Nota bene


 

Chudoba ako osobné zlyhanie

Kam sa vyvíja chudoba? Pôvodne žobrák z vôle Božej, ktorý si zaslúžil pomoc, dnes zaháľač, ktorému sa nechce pracovať. Chudobným sa dostáva menej pomoci ako pred dvomi storočiami.

Nota bene 178 apríl 2016

téma: chudoba a bezdomovectvo / pohľad do histórie

 

Voľby a domov

Ak na Slovensku raz stratíte domov, stratíte ho obvykle navždy. Šanca na návrat do stabilného a dôstojného bývania je mizivá a ľudí bez domova čaká len hlbší prepad. Je čas volieb, preto odložme prílišný optimizmus, pomenujme fakty, načrtnime ich príčiny a možné riešenia.

Nota bene 177 marec 2016

téma: parlamentné voľby / absurdity systému a bezdomovectva


 

Ľudom bez domova treba pomáhať vtedy, keď to potrebujú. Nielen vtedy, keď si to zaslúžia.

Pred štrnástimi rokmi sa traja študenti rozhodli pomáhať ľuďom bez domova. Založili občianske združenie, ktoré dodnes kráča proti prúdu. Zuzana Pohánková je riaditeľkou nášho OZ Proti prúdu a poskytla rozhovor Karolovi Sudorovi z denníka N - krátenú verziu rozhovoru sme uverejnili v januárovom Nota bene. 

Nota bene 175 január 2016 

téma: príčiny a riešenia bezdomovectva / Národná stratégia / projekt Nota bene

 

Ďušan (50)

Býva v chatke v Lamači. Našiel opustené miesto a dal si ho do poriadku. Býva tam sám, niekedy ho prídu pozrieť sestra i synovec. Má tam kachle, svieti si sviečkami. Dušan nám ochotne odpovedal na otázky.

Nota bene 178 apríl 2016

téma: portrét predajcu Nota bene


 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics