Vyhlásenie Iniciatívy 10 mimovládnych organizacií

[20. 02. 2006]

Vyhlásenie Iniciatívy 10 mimovládnych organizácii pracujúcich s bezdomovcami v Bratislave adresované ministerke MPSVR SR, Bratislavskému samosprávnemu kraju, Magistrátu h.m. Bratislavy a jej mestským častiam

Celkový počet bezdomovcov v Bratislave odhadujeme na základe našich štatistík minimálne na 2000 osôb. Sme znepokojení nedostatkom základných služieb pre bezdomovcov, ktorých dôsledkom je často nemožnosť návratu späť do spoločnosti, nedôstojné podmienky života, či dokonca smrť mnohých z nich. Oceňujeme záujem kompetentných riešiť problematiku bezdomovectva prostredníctvom Koncepcie systémového riešenia bezdomovectva. Preto ponúkame naše odborné znalosti a dlhoročné skúsenosti z praxe vo forme obohatenia koncepcie systémového riešenia bezdomovectva, ktorú prezentovala ministerka MPSVR Iveta Radičová.

Naša dlhodobá koncepcia riešenie bezdomovectva (nájdete ju v prílohe s názvom: Koncepcia riešenia bezdomovectva) predstavuje sieť služieb, ktorá je zameraná na komplexné riešenie rôznorodých problémov týkajúcich sa bezdomovectva. Jej cieľom je umožniť každému človeku bez domova odraziť sa z dna a integrovať do spoločnosti.

Krátkodobá koncepcia riešenia bezdomovectva
1. Na akútne riešenie súčasnej situácie žiadame uvoľniť finančné prostriedky na projekty, ktoré sme pripravení okamžite realizovať:
- Celoročná a nízkoprahová nocľaháreň (Slovenská katolícka charita)
- Denné komunitné centrum (Bratislavská katolícka charita – potreba: priestory v širšom okruhu centra)
- Ambulancia + lôžková časť (Milosrdní bratia)
- Mobilný streetwork (Proti prúdu)
- Celoročná prevádzka už existujúcich nocľahární (Mea Culpa)

2. V rámci krátkodobej koncepcie riešenia bezdomovectva navrhujeme do 18 mesiacov zabezpečiť nasledovné služby:
- 24 hodinový mobilný aj terénny streetwork počas celého roka (v súčasnosti: Od januára existuje mobilný streeetwork 4 hodiny denne poskytovaný len dobrovoľníkmi. Práca terénnych sociálnych pracovníkov je vykonávaná len príležitostne.)
- celoročnú prevádzku mobilnej ambulancie (v súčasnosti: Neexistuje.)
- celoročná prevádzka už existujúcich nocľahární-útulkov Mea Culpa vo Vrakuni a v Lamači (v súčasnosti: Prevádzka funguje len v zimnom období. Bratislava nemá celoročnú nocľaháreň.)
- zriadiť celoročné nocľahárne vrátane nízkoprahových. Požadujeme zvýšiť celkovú kapacitu už existujúcich a novovytvorených nocľahární na 300 miest. (v súčasnosti: Útulky vo Vrakuni a v Lamači s obmedzenou zimnou prevádzkou majú kapacitu 60 miest.)
- zriadiť ubytovne s kapacitou minimálne 500 miest zohľadňujúc aj trvalý pobyt mimo Bratislavy a špecifické skupiny - páry, rodiny s deťmi, ženy, starí a chorí, postihnutí. (v súčasnosti: Existujú dve zariadenia prechodného typu, ktoré prevádzkujú Spoločnosť Misionárky lásky - Sestry Matky Terezy a Milosrdní bratia s kapacitou 50 miest a dve ubytovne, ktoré prevádzkujú Domov pre každého a RESOTY s kapacitou 120 miest. Ubytovne pre špecifické skupiny klientov neexistujú.)
- vybudovať denné centrá (minimálne 2), jedno v širšom centre mesta, s komplexnou ponukou služieb a s minimálnou kapacitou pre 200 osôb (v súčasnosti: Neexistuje.)
- rozšíriť hygienické služby pre klientov s možnosťou očisty a opratia s dennou kapacitou minimálne 100 osôb (v súčasnosti: Každodenná možnosť hygieny neexistuje. Klienti majú možnosť hygieny v pracovných dňoch u Milosrdných bratov v Podunajských Biskupiciach – cca 4 klienti denne a v Spoločnosti Misionárky lásky - Sestier Matky Terezy raz týždenne cca 60 ľudí.)
- vybudovať 24 hodinovú ambulanciu s odborným personálom (so zdravotnými sestrami a pravidelnou službou lekára). Jej súčasťou má byť lôžková časť určená pre chorých a rekonvalescentov prepustených z nemocnice s minimálnou kapacitou 20 miest. (v súčasnosti: Neexistuje.)

Realizácia navrhovanej koncepcie, ako aj krátkodobých cieľov je možná len v koordinácii organizačných a finančných kapacít verejnej správy, samosprávy a MVO. Podpísané mimovládne organizácie a rehoľné spoločenstvá preto žiadajú predstaviteľov oslovených orgánov regionálnej a mestskej samosprávy, verejnej správy a centrálnej vlády SR, aby zlepšili vzájomné informovanie o pripravovaných krokoch a spoluprácu a aby začali spoločne (a) hľadať, resp. plánovať finančné a organizačné zdroje potrebné pre krytie uevdenej koncepcie a (b) pripravovať návrhy organizačných a legislatívnych úprav nutných na jej realizáciu.

Signatári:
o.z. Ad Patrem, Bratislavská katolícka charita, n.z.Hľa človek, n.z.Jedlo namiesto zbraní, rehoľa Milosrdní bratia, Mea culpa – FZSP TU, o.z. Proti prúdu, Resoty, Spoločnosť Misionárky lásky (Sestry Matky Terezy), Slovenská katolícka charita

Bratislava 20. februára 2006

 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics