Prečo ľudia dlhodobo predávajú NOTA BENE

[05. 02. 2008]

”...Nota bene – prestupovať?!”

Všetci sme iní. Každý máme svoju rýchlosť a cestu. Tie najväčšie problémy sú často okom neviditeľné. Tie najdôležitejšie zmeny v ľudskom živote tiež. Poďme s predajcami Nota bene pátrať po tom, kde sú dôvody prečo zostávajú ľudia bez domova bezdomovcami.

Gregorova cesta na osobné dno nie je príliš originálna. Po revolúcii prišiel o prácu. Vážne zdravotné a následne finančné problémy a smrť manželky mu k optimizmu nepridali. Keď už nebolo možné zmeniť malý byt za ešte menší a v rodine sa objavili nezhody, išiel hľadať šťastie do Bratislavy. Na vyučeného murára, ktorý má od lekára zákaz robiť ťažké roboty, tu nikto nebol zvedavý. Žil v útulku a Slovenský rozhlas, ktorý pomáhal stavať sa stal jeho predajným miestom.

Čakanie na Godota
Gregor má hnisavú trombózu, bercove vredy na oboch nohách a za sebou slušnú várku operácii. Hoci na ťažké manuálne práce, ktoré robil celý život, mohol zabudnúť, rolu milého ukecaného vrátnika by bral. Počas štyroch rokov predaja Nota bene prešiel množstvom výberových konaní. Dievčatá z rozhlasu, ako Gregor volá svoje verné zákazníčky zamestnankyne rozhlasu, mu kde tu pribehli s čerstvou ponukami práce. Ale vždy, keď už šlo šlo do tuhého, to padlo. „Väčšinou to končí tak, že „my sa vám ozveme“ a môžem čakať celý rok. „Vysoký vek a zdravie. Boja sa, že budem stále maródovať,“ háda Gregor v čom to je. „Nedivím sa im, dnes už nikto nepotrebuje človeka, čo nemôže byť stále k dispozícii,“ pokrčí plecom. Napriek tomu si našiel brigádu, kde pracuje ako strážnik niekoľko hodín do mesiaca. Potvrdzuje tak skúsenosť, že v Bratislave je ľahké nájsť si brigádu. Prácu na trvalý pracovný pomer už nie. „Niektorí predajcovia majú problém, že nedokážu preklenúť dobu do prvej výplaty,“ zamýšľa sa Gregor. „Predaj Nota bene im zabezpečí základné prežitie, ale nedokážu si našetriť ani na ten mesiac dopredu.“

Nota bene verzus múdra huba
Gregor nepotrebuje zázraky do života. „Predávam NB a môžem si kúpiť lieky, lepšie jedlo a mám kde hlavu skloniť,“ vymenúva Gregor, ktorý dnes žije so svojimi deťmi. Jedna pani, naša čitateľka, mu prvý krát kúpila prášok z „múdrej huby“ na hnisavú trombózu. Nepríjemná choroba, ktorú je cítiť hlavne lete. „Vtedy si napriek tomu, že si niekoľkokrát za deň rany čistím, slečny v električkách zapchávajú nos,“ krúti nosom Gregor. „Letné návštevy radšej z repertoáru vynechávam,“ smeje sa. Hubu doktorka odobrila, Gregor investoval a vyzerá to, že pomáha. Bolesti sa pri dlhom postávaní na predajnom mieste sem tam ozvú, keď je to nevydržateľné, proste predaj zabalí. Skúste to urobiť v inej práci. Ale aj tak je najlepším liekom na bolesť predaj Nota bene.
Gregor vraví: „Predávam 8 hodín denne a rád. Som rád, že som medzi ľuďmi. Nemyslím tak na chorobu. Aj ja môžem niekomu pomôcť tým, že sa im milo prihovorím, alebo im postrážim odparkované auto. Ľudia ma na mojom mieste majú radi. Dávam im najavo, že si ich vážim. Milé slovo niekedy padne lepšie ako stokorunáčka.“

Mám šťastie, že vďaka Nota bene mám okolo seba dobrých ľudí, ktorých si vážim a mám ich rád. Keď ráno predávam pri rozhlase, nikdy sa ma nezabudnú popýtať: „Ako ste sa vyspali, ako sa máte, chýba Vám dačo? To si veľmi vážim.
Gregor sa hlúposťami ako bude do dôchodku už nezaoberá. „Ak dožijem,“ hovorí s neveriackym výrazom, „dúfam, že si do dôchodku nájdem normálnu robotu, ktorá mi bude vyhovovať aj napriek zdravotnému stavu.“ Neviem, či to povedal, aby ma potešil.

Sandra Tordová

Čo Vy na to? Má Nota bene slúžiť výhradne iba ako prestupná stanica pre predajcov s dobou predaja prísne obmedzenou? Alebo naopak, má dlhodobo dávať šancu a poskytovať dôstojný príjem, sebaúctu a sociálne kontakty aj tým, čo ešte alebo už nedokážu zmeniť svoj život zásadným spôsobom? Napíšte nám do diskusie na www.notabene.sk, sekcia Diskusia...



Prečo bezdomovci dlhdobo ostávajú na ulici?
Dôvody, ktoré bránia bezdomovcom začleniť sa.
1, Dlhoročný pobyt na ulici.
Najrýchlejšie si nájdu prácu a bývanie ľudia v akútnej kríze, ktorí na ulici strávili krátky čas. Odborníci hovoria, že roky strávené na ulici si vyžadujú roky práce na návrate späť.
2, Zvyk, strata vízie, že život môže byť lepší a z toho vyplývajúca strata motivácie – zväčša ako následok dlhodobého pobytu na ulici.
3, Strata sebaúcty a sebadôvery, nízke životné ciele (prežiť).
4, Zdravotné problémy: fyzické , psychické (depresie...), závislosť (alkoholizmus)
5, Dlhy
6, Strata podporných rodinných a kamarátskych a profesionálnych vzťahov (“Nikde nepatrím, som nepotrebný, nemám sa na koho obrátiť o pomoc.”)
7, Predsudky zo strany spoločnosti, diskriminácia zo strany zamestnavatelov (práca “na čierno” namiesto trvalého pracovného pomeru),
8, Register trestov
9, Nedostatočné sociálne kompetencie – potreba podpory a rozvoja

 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics