Nepravdivá reportáž v STV o o.z. Proti prúdu

[16. 11. 2006]

V reportáži v STV o bezdomovectve v Bratislave odznelo množstvo nepresných informácii, ktoré poškodzujú naše dobré meno a chceme ich uviesť na pravú mieru:

Reportáž vzbudzovala dojem, že o.z. Proti prúdu je zodpovedné za komplexné riešenie bezdomovectva v Bratislave, ale nič pre vyriešenie situácie nerobí, ba dokonca, snaží sa zodpovednosť preniesť na iné subjekty.
Zákon o sociálnej pomoci 195/1998 však uvádza ako kompetentných na zriaďovanie útulkov a ďalších služieb na pomoc bezdomovcom obec a samosprávny kraj.

Nebojíme sa prevziať svoju časť zodpovednosti. O.z. Proti prúdu sa prioritne zameriava na pomoc bezdomovcom integrovať sa na trh práce. Podľa našich možností v čase krízy sa snažíme dočasne suplovať niektoré chýbajúce základné služby. Na zvládnutie zimného obdobia naše združenie samospráve ponúka:
- službu streetwork vo vlastnej réžii (od konca novembra)
- v krízovom prípade potreby: zabezpečenie finančných prostriedkov na personálne náklady na prevádzku nízkoprahovej nocľahárne do konca zimy

Nebolo v možnostiach Proti prúdu zriadiť ešte k tomu aj nízkoprahovú nocľaháreň. Naše združenie preto plne podporovalo snahy iných organizácii, ktoré počas roka neúspešne žiadali o pridelenie konkrétnych priestorov na takúto nocľaháreň.

Občianske združenie Proti prúdu nemá a ani nikdy nedostalo financie na vybudovanie nocľahárne.
V reportáži odznelo, že je vyčlenených z finančných prostriedkov spoločenstva Equal 7 950 000 Sk.
Redaktor konštatoval, že z týchto peňazí však združenie útulky pre ľudí závislých na alkohole budovať nebude. Nasledoval strih: Sandra Tordová, OZ Proti prúdu: “V súčasnej situácii to neplánujeme.”

Z uvedenej časti reportáže vznikol nepravdivý dojem, že napriek tomu, že máme dokázateľné finančné prostriedky, nie sme ochotní ich využiť na zriadenie nocľahárne. A že vo veci zriadenia nocľahárne nepodnikáme žiadne kroky.

Nie je žiadne tajomstvo, že sme získali grant z európskeho sociálneho fondu - IS Equal, ktorý nám umožňuje pomáhať bezdomovcom v integrácii na trh práce. Tento grant , na ktorý sa reportáž odvoláva, nie je možné použiť na financovanie nocľahárne. Je prísne účelovo viazaný na podporu zamestnávania bezdomovcov a konkrétne aktivity (chránená dielňa, individuálne poradenstvo, tréningy na rozvoj sociálnych zručností, podpora rekvalifikácie ...) Celkový rozpočet projektu na tri roky je 7 950 000 Sk. Celková vyplatená suma nášmu združeniu do tohto času dosiahla sumu 2 100 101 Sk.

Vytrhnutá z kontextu bola veta o zriadení nízkoprahovej nocľahárni, ktorá hovorí, že v súčasnej situácii to neplánujeme.
V reportáži už neodznelo dôležité vysvetlenie, že dôvod zriadenie nocľahárne neplánujeme, lebo existujú organizácie, ktoré dlho a neúspešne predkladajú projekty na nízkoprahovú nocľaháreň a ktorých snahy plne podporujeme.

Realitou je, že v čase uzávierky stále chýba nízkoprahová nocľaháreň pre skupinu bezdomovcov, ktorí trpia závislosťou a jedinou reálnou alternatívou namiesto minuloročných stanov s 200 posteľami je 40 stoličiek, kde môžu bezdomovci stráviť noc. Naše združenie stále aktívne vyhľadáva možné priestory a v prípade potreby vyčlení financie na personál a skoordinuje personál nocľahárne – takže pravdou je, že v súčasnosti sa aktívne zúčastňujeme na príprave nocľahárne.

Združenie nedostalo od samoprávy ponuku na žiadne priestory - je teda lož, že ich odmietlo
V reportáži odznelo, že samospráva ponúkla združeniu priestory a auto. Združenie obidva dary odmietlo.

Nie je pravdou, že by združeniu boli ponúknuté priestory na prevádzku nízkoprahovej nocľahárne a nie je pravda, že by nejaké priestory odmietlo. Práve naopak chýbajúce priestory sú problémom, prečo združenia ako napríklad Depaul, nemôžu realizovať svoje projekty nízkoprahovej nocľahárne.

 

Ponúknuté auto na mobilný streetwork ako dar od iného združenia nespĺňalo základné parametre na tento druh činnosti. Združenie už má k dispozícii jedno svoje osobné auto. Podľa našich minuloročných skúseností, staré osobné auto je nevhodné z dôvodu nízkej kapacity (okrem vodiča a dvoch streetworkerov sa zmestí len jeden až dvaja bezdomovci), čo je neefektívne a prevádzku to neuveriteľne predražuje a taktiež dochádzalo k situáciám, že auto o 11 v noci zlyhalo uprostred križovatky, čím sme ohrozili život bezdomovca, za ktorého sme v aute zodpovedali a boli nútení čeliť neriešiteľnej situácii, keď polozmrznutého bezdomovca odmietli vziať všetky privolané taxíky.

Na základe týchto skúseností sme sa priklonili ka alternatíve, ktorú presadzujú naši zahraniční kolegovia prevádzkujúci streetwork – t.j. viackapacitné auto (6 až 9) vo veľmi dobrom stave.

Konkrétne priestory na nocľaháreň ešte reálne nie sú
Za nepravdivé tvrdenie považujeme, že existujú priestory vyčlenené na nízkoprahovú nocľaháreň. Oceňujeme aktivitu rôznych inštitúcii pri hľadaní priestorov (napríklad Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Staré mesto), avšak v čase reportáže stále nebol je známy žiadny konkrétny priestor, ktorý by Magistrát alebo mestské časti reálne vyčlenili na nízkoprahovú nocľaháreň.

Nie je pravdivá informácia, že sme žiadali od Magistrátu mesta Bratislavy zaplatiť spätne nejaké náklady a dokonca za činnosti, ktoré sa reálne neurobili.
Považujeme to za vážne obvinenie, na ktoré sme tiež nemali možnosť reagovať. Jediná žiadosť o finančné prostriedky zo samosprávy bol projekt mobilného streetworku, ktorý sme spustili po začatí stanového tábora. Tento projekt sme podali v čo najkratšom termíne od začatia projektu 26.1. 2006. Našťastie sme našli finančné prostriedky z iných zdrojov.

Odpoveď z Magistrátu prišla niekoľkých mesiacov od ukončenia projektu s odvôvodnením, že projekt nie je možné podporiť, lebo je po limite. Sme rozhorčený nepravdivým obvinením, že sme dané aktivity nevykonali – dôkazom našej práce je každodenná spolupráca s pracovníkmi stanového tábora, kam sme privážali bezdomovcov.

V reportáži sa objavilo, že Stanislav Jurikovič, hovorca Miestny úrad Bratislava - Staré Mesto konštatoval, že pani Tordová vystúpila s tým, že potrebuje peniaze, potrebuje priestory, potrebuje ľudí a rok sa čakalo, že príde s nejakým riešením konkrétnym.
Proti prúdu nežiadalo Staré mesto o pridelenie priestorov, ľudí a financií na nocľaháreň. O.z. Proti prúdu spolu s ďalšími organizáciami začiatkom roka definovali potrebu zabezpečiť, aby budúcu zimu neumrel ani jeden bezdomovec z dôvodu nedostatku pomoci. Navrhli samospráve spoluprácu pri vzniku denných a nočných zariadení pre bezdomovcov a terénnej práce.

Vznikla Pracovná skupina neziskových organizácii a samosprávy, ktorej členom bolo aj Staré mesto. Proti prúdu netvrdilo, že všetky tieto zariadenia má kapacity prevádzkovať vo vlastnej réžii. O.z. Proti prúdu ponúklo konkrétny projekt na prevádzku terénnej práce. Samospráva podľa nášho názoru nemá rok čakať, ale tiež aktívne pripravovať riešenia. Proti prúdu sa u kompetentných počas roka zasadzovalo za vyčlenenie priestorov pre organizácie, ktoré plánovali pokryť ostatné chýbajúce služby.

Reportáž ďalej konštatuje že naše združenie varuje, že aj túto zimu hrozí, že bezdomovci budú zomierať na bratislavských uliciach.      Problém je vraj podľa združenia v predstaviteľoch mesta a mestských častí, ktorí odmietajú so združením spolupracovať.
Združenie Proti prúdu nikdy netvrdilo, že problém je v tom, že samospráva odmieta so združením spolupracovať. Problém je v nedostatku odvahy vyčleniť priestory pre akékoľvek organizácie na prevádzku nízkoprahových zariadení pre závislých bezdomovcov.

Tieto zariadenia v prvom momente vzbudzujú silný odpor verejnosti, ktorá síce chce riešiť problém, ale obáva sa mať takéto zariadenie fyzicky v blízkosti. Bezdomovectvo je tak vážny sociálny problém, že jeho riešenie musí ležať na kooperácii samosprávy, tretieho sektora a štátu preto naším cieľom nikdy nebol boj, ale spolupráca.


V súčasnosti v čase uzávierky časopisu, keď v Bratislave neexistuje nijaké zariadenie pre závislých bezdomovcov, prosíme o pomoc inštitúcie aj podnikateľov, ktorí by mohli poskytnúť priestory na zimu, kde by bezdomovci mohli v teple stráviť noc.


Tordová Sandra
o.z. Proti prúdu

 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics